Na ścianie szczytowej Szkoły Filialnej w Cielętach powstał mural patriotyczny pod tytułem “Nasze dziedzictwo – Niepodległa owocem marzeń i walki przodków”.
Na realizację projektu Fundacja Brama Epok pozyskała środki z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu “Mur, ale historia Wojska Polskiego”. W całej Polsce powstanie około 70 takich murali. Ten z Cieląt dotyczy Bitwy z 1920 roku, która rozegrała się między innymi na tutejszych polach. To już trzeci projekt Fundacji mający na celu upamiętnienie tych wydarzeń. Fundacja Brama Epok pozyskała także środki z programu Niepodległa na cykl działań edukacyjnych, o których informacje pojawią się w najbliższym czasie w mediach społecznościowych i na stronach internetowych Fundacji i Partnerów Projektu.
Partnerami projektu są:
1. Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce, wraz z Dyrektorem Zenonem Matuszewskim oraz Panią Marylą Wolentarską i Pracownikami Szkoły Filialnej.
2. Urząd Gminy Brodnica, wraz z Wójtem Adamem Zalewskim.
Oficjalne uroczystości odsłonięcia muralu, wraz z działaniami edukacyjnymi, planowane są na 17.09.2021r.
Kilka słów na temat realizacji:
Stojąc frontem – lewa strona muralu to nasza teraźniejszość. W namalowanych oknach przedszkola widać również przyszłość dzieci, a także ich obecne zabawki. Drzewo – jabłoń – jest łącznikiem z prawą stroną muralu – są na niej autentyczne sylwetki, zaczerpnięte z archiwalnych zdjęć, sanitariuszka i dwóch żołnierzy z 1920 roku. Nie widać broni czy wojny, chodzi o Ich cichą obecność, tuż za rogiem naszej teraźniejszości. Żółte promienie słońca, wykonane w indywidualnym dla artysty stylu, opowiadają o jasnej przyszłości, którą mamy dzięki Przodkom. Niepodległość jest owocem ich walki i marzeń.
Przed muralem jest przestrzeń, aby ustawiły się tam obecnie uczące się w szkole dzieci – cienie dzieci na muralu będą uzupełnieniem tej sceny.
Wykonawcą jest Maciej Bukowski, pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, projektant graficzny oraz edukator. Urodzony w 1986 roku w Chełmży od pierwszych lat swojego życia wykazywał duże zainteresowanie różnymi formami sztuki. Pochłonięty popularną w latach 90. kulturą hip-hopową zaczął tworzyć ilustracje na ścianach, deskorolkach i ubraniach. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczał na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku historia. W 2014 przeprowadził się do Andaluzji na południu Hiszpanii, gdzie jego pasja malarska nabrała innego wymiaru.
Od tego czasu, regularnie spędzając letnie okresy w Polsce, razem z uznanym polskim ilustratorem wielkoformatowym Andrzejem Poprostu wzięli udział w wielu projektach artystycznych, a ich murale zaczęły być częścią polskiego krajobrazu.
Nabierając coraz większego doświadczenia artystycznego, od 2017 roku Artlion zaczyna prowadzić także warsztaty artystyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. W czerwcu 2018 roku wziął udział w wystawie zbiorowej „Młodzi i zainspirowani” w galerii BCS w Bydgoszczy.
Od 2019 roku jest rozpoznawalnym artystą nie tylko w Polsce lecz również w południowej Hiszpanii oraz na Gibraltarze. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach w tych częściach Europy. Nie tylko w prywatnych domach oraz apartamentach, także w gibraltarskim ratuszu. Artysta dalej kontynuuję swoją artystyczną drogę i jest zaangażowany w kilka projektów w Polsce oraz zagranicą. Na początku 2021 roku w ArtShopie w Toruniu odbyła się pierwsza autorska wystawa malarstwa i rysunku Artliona. Współpracuje z polskimi markami streetwear, muzykami różnych gatunków z całego świata, fotografami oraz artystami wizualnymi.
Wskazówki dojazdu: Szkoła Filialna w Cielętach, Cielęta 15, 87 – 300 Cielęta
Zdjęcia muralu – Wit Biner
Informację przygotowała: Joanna Kalenik
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS