Liczba wyświetleń: 776
„Mumia syreny” ze świątyni Endjuin w prefekturze Okayama w Japonii to dziwne, wysuszone stworzenie z rybim ogonem i ludzką głową. Nie wiadomo, jak i kiedy tajemnicza „syrena” dostała się do świątyni. Przechowywany jest przy niej list z 1903 r. Mówi się, że „nieznane zwierzę” dostało się do sieci rybackich na terenie prefektury Kochi w latach 1736-1741. Podobne mumie znajdują się w innych świątyniach buddyjskich w Japonii i są uważane za święte.
W mitologii japońskiej istnieje podobne stworzenie – Ningyo. Przypomina rybę z ludzką głową. Uważa się, że mięso Ningyo ma moc uzdrawiania, a przedstawiciele świątyni oddawali cześć mumii „syreny” w nadziei, że może ona zapewnić wierzącym długie życie. Już w lutym 2022 roku badacze z Kurashiki University of Science and Arts, za zgodą opata świątyni, rozpoczęli rozwikłać tajemnice mumii nieznanego stworzenia.
Mumię „syreny” zbadano za pomocą promieni rentgenowskich, tomografii komputerowej, analizy DNA, mikroskopu elektronowego i analizy węgla. Już na zdjęciu rentgenowskim płetwy i grzbiet na dnie tego dziwnego stworzenia były wyraźnie widoczne. Ale w górnej części nie zaobserwowano niczego, co przypominałoby szkielet.
W rezultacie naukowcy odkryli, że ogon „syreny” należał do ryby z rodziny Gorbyłowów, a górna część ciała składa się z waty i papieru, pokrytych skórą rozdymki. Wiek rybich łusek wynosi około 150 lat. Włosy na głowie mumii, a także paznokcie na jej palcach, zostały pobrane od jakiegoś ssaka. W „ciele” mumii znaleziono również metalowe igły, prawdopodobnie trzymające konstrukcję razem.
Wszystko to wyraźnie wskazuje na fakt, że „syrenka” została wykonana przez osobę. Być może takie manekiny zostały wyprodukowane na sprzedaż pod postacią prawdziwych „potworów”. Obecnie w Japonii znanych jest 13 takich mumii. Wykonywane są zazwyczaj w jednej z dwóch pozycji – przypominającej „Krzyk” Muncha oraz leżącej na brzuchu.
Mumie japońskich „syren” są przechowywane również w niektórych muzeach europejskich, w szczególności w British Museum i Narodowym Muzeum Etnografii w Holandii. „Syrenka” ze Świątyni Enjuin jako pierwsza została zbadane metodami naukowymi.
Źródło: InneMedium.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS