A A+ A++

ORLEN Arena wypełniła się po brzegi w niedzielę, 10 marca. Samorząd Województwa Mazowieckiego z okazji 25-lecia istnienia zaprosił płocczan na multimedialne widowisko „Carmina Burana Now”. Zjawiskowy spektakl jest unowocześnioną formą kantaty scenicznej Carla Orffa, opartej na średniowiecznym zbiorze pieśni „Carmina Burana”.

W niedzielę, 10 marca o godz. 18 miejsca w ORLEN Arenie wypełniły się bardziej, niż nawet podczas „świętej wojny”. Tłumy ściągnęły na niezwykłe widowisko multimedialne, oparte na słynnej kantacie „Carmina Burana” Carla Orffa. Pierwotna kantata sceniczna oparta jest na średniowiecznym zbiorze pieśni Carmina Burana. W 1937 roku Orff dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Od nowa napisał przy tym muzykę, choć niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neum, który został częściowo odczytany.

Utwór przeznaczony jest na orkiestrę symfoniczną z rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych (m.in. dwa zestawy kotłów, czy charakterystyczne kastaniety w Tempus est iocundum) i dwoma fortepianami, chór mieszany (podzielonego wewnętrznie na 8 głosów), chór chłopięcy i solistów (baryton, tenor, sopran).

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Spektakularne widowisko w nowoczesnej i zaskakującej formie przygotowała Warszawska Opera Kameralna, dodając do tradycyjnej kantaty wersję elektroniczną.

– „#CarminaBuranaNow” to bowiem pierwsza tego typu propozycja na świecie, zwieńczenie starań Opery, by w ogóle uzyskać na takie przetworzenie zgodę i symbolicznie poprzez muzykę wykroczyć poza filharmonie i opery – zapowiadała Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

Za reżyserię widowiska odpowiada Konrad Smuga, Tomasz Barański stworzył choreografię, Marcin Kozyra przygotował scenografię i reżyserię światła, wizualizacje stworzył Piotr Szabliński, a kierownictwo muzyczne objął Gromee.

Przed rozpoczęciem lektor zapowiadał, że w widowisku każdy będzie mógł odnaleźć cząstkę siebie, bo „ta historia mogła wydarzyć się wszędzie i każdemu”. I faktycznie, „#CarminaBuranaNow” to multimedialne widowisko muzyczne, które opowiada o miłości, przyjaźni i walce z samym sobą, ale i o dążeniu do spełnienia oraz konieczności dokonywania trudnych wyborów. Dzięki temu, że historia oparta na średniowiecznych pieśniach została odświeżona i połączona z nowo skomponowanymi utworami, stworzono unikalny spektakl dźwiękowy i wizualny. Widzowie już od pierwszych chwil doświadczają zapierającego dech w piersiach połączenia muzyki i obrazu, który prezentowany jest w kilku wymiarach.

Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organem prowadzącym Warszawskiej Opery Kameralnej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne interaktywne warsztaty z j.angielskiego dla mieszkańców Olsztyna w wieku 7-12 lat
Następny artykułMateusz Kutrzeba przedstawił dwa filary swojego programu dla Dębicy