Jestem spokojny, że poprawki Senatu, które szkodziłyby noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, zostaną odrzucone; jest też deklaracja Solidarnej Polski, że wspólnie odrzucimy te poprawki, które rozszerzałyby działanie ustawy – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE:
— Ziobro apeluje do prezydenta o zainicjowanie debaty nt. KPO: Nic nie powinno się odbywać bez świadomości Polaków
— Premier reaguje na działania Ziobry: Na miły Bóg, czy to czas, żeby tyle uwagi poświęcać jednemu sędziemu? KPO ma się przez to wywrócić?
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według jej autorów ma ona wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa trafi do prac w Senacie. W piątkowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia.
Na konferencji prasowej w poniedziałek Müller został zapytany o prace w Senacie nad uchwaloną w piątek przez Sejm nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.
Oczywiście czekamy na to, aż Senat będzie procedował, ale jestem spokojny o to, że poprawki Senatu, które by szkodziły temu projektowi będą odrzucone
— stwierdził.
Tutaj jest jasna deklaracja Solidarnej Polski, że te poprawki, które by rozszerzały działanie ustawy i mogłyby powodować na przykład anarchizację funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, będą wspólnie z Solidarną Polską odrzucone
— dodał.
Pytany o słowa Szymona Hołowni, który ocenił, że ewentualne odrzucenie noweli przez Senat w całości mogłoby spowodować kryzys w koalicji rządowej wobec sprzeciwu Solidarnej Polski dla odrzucenia senackiego weta, Müller stwierdził, że „w tej chwili widzimy kryzys w ramach tej jeszcze niezjednoczonej opozycji” nawiązując do faktu, że w głosowaniu nad nowelą w Sejmie Polska 2050 Hołowni była przeciw, podczas gdy większość pozostałych posłów opozycji – z KO, Lewicy i PSL – wstrzymała się od głosu.
Nic nie wskazuje na to, żeby to była zjednoczona opozycja w przyszłości. Wczoraj w jednym z programów poseł Gawkowski z Lewicy wspomniał o tym, że „Szymon Hołownia po prostu wszystkich z opozycji oszukał” – zapowiadał, że będzie głosował tak samo jak inni przedstawiciele opozycji, a ostatecznie zrobił inaczej, a swoich partnerów z opozycji nawet nie poinformował. Więc podzielona pozycja też dzisiaj się kłóci, jak dzisiaj zagłosować
— powiedział rzecznik rządu.
Müller dodał, że Szymon Hołownia „zamiast zastanowić się, co jest dobre dal Polski, to zastanawia się, jak obalić rząd”.
Rzecznik rządu był też pytany czy planowane są zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie jej kształtu i powoływania.
Nie rozważamy takich zmian
— powiedział Müller. Jak dodał, polska konstytucja mówi o tym, że „tego typu procedury są regulowane na poziomie ustawowym”.
Ustawodawca uregulował w jakiś sposób – powołuje się KRS w ramach tej swobody regulacyjnej, która wynika z konstytucji i oczywiście w ramach ograniczeń wynikających z konstytucji
— powiedział.
Dodał, że podobnie jak w innych krajach jest to regulacja wewnętrzna i że niektóre kraje mają podobne rozwiązania legislacyjne jak Polska. Jak zaznaczył, tam nie stanowi to żadnego zarzutu.
Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.
Müller: Nie zgadzam z ministrem Ziobro w ocenie skutków finansowych KPO
Nie zgadzam z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro w ocenie skutków finansowych Krajowego Planu Odbudowy; my w ramach Zjednoczonej Prawicy o tych różnicach mówimy sobie wprost – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Müller był pytany podczas konferencji prasowej o list otwarty ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zainicjowanie debaty na temat KPO.
Każdy świadomy wyborca powinien znać informacje na ten temat; to w istocie ukryty, drogi kredyt oraz obowiązek realizacji polityki klimatycznej
— ocenił Ziobro.
Rzecznik rządu podkreślił, że „co do kwestii związanych z wypowiedziami ministra Ziobry, to jest jasne i znane stanowisko”.
My sobie otwarcie o nim powiedzieliśmy w rozmowach w kancelarii premiera. To nas dzieli. Ja się nie zgadzam z ministrem Ziobro w ocenie skutków finansowych KPO
— powiedział Müller.
Jak zaznaczył, KPO „to środki potrzebne, które się przydadzą w trudnej sytuacji geopolitycznej i są one korzystne”.
Podobnie zresztą uważają wszystkie inne kraje UE, które korzystają z tych środków
— wskazał rzecznik rządu.
Różnica jest natomiast taka, że my w ramach Zjednoczonej Prawicy o tych różnicach mówimy sobie wprost. Spotykamy się najpierw i mówimy sobie o tym otwarcie
— podkreślił Müller. Natomiast – jak zaznaczył – „opozycja najpierw się spotyka, ustala coś, że będzie głosowała wspólnie, a później Szymon Hołownia wychodzi i po prostu oszukuje swoich partnerów z opozycji, zresztą nie informując ich o tym wcześniej, bo ze szczerością przyznali to wczoraj przedstawiciele Lewicy”.
Nowelizacja ustawa o SN
Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym „kamieniem milowym” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Żadna z 14 poprawek opozycji do noweli nie uzyskała poparcia. Nowelizację poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu.
Lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia mówił, że posłowie tego ugrupowania zagłosowali przeciwko ustawie o SN, ponieważ jest ona niezgodna z konstytucją i wbrew zapowiedziom wcale nie przyniesie Polsce i Polakom pieniędzy na KPO.
Hołownia pytany w piątek, czy głosowanie przeciwko ustawie o SN przez posłów Polski2050 nie jest rozbijaniem opozycji, ocenił, że głosowanie jego koła „nie zmienia relacji w obozie opozycji”. Zaznaczył, że przed głosowaniem poinformował pozostałych liderów opozycji, jak zagłosują jego posłowie i próbował ich przekonać do swojego stanowiska.
tkwl/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS