A A+ A++

O „dar jedności wszystkich Polaków i dar odpowiedzialności za siebie w kolejnych trudnych dziejach naszego narodu” przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski proszono na Jasnej Górze. Sprawowana była Msza św. w intencji rodaków rozsianych we wszystkich krajach świata z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, koncelebrowali ją: bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Wiesław Lechowicz zawierzył wszystkich rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny Matce Bożej Jasnogórskiej. Podziękował paulinom za codzienną modlitwę za Polonię, modlitwę, która wybrzmiewa zwłaszcza podczas Apelu Jasnogórskiego

– Tutaj w Domu Matki Zawierzenia Królowej Polski potwierdzamy dzisiaj szczególną religijną, patriotyczną wspólnotę wszystkich, którzy tworzyli i nadal współtworzą naszą Ojczyznę – Polskę, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – mówił abp Wacław Depo w homilii. Życzył Polakom, aby gdziekolwiek przyjdzie im żyć, cierpieć, doznawać trudności, ale i nadziei, odczuwali opiekę i macierzyńską miłość Maryi.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że choć wielu uważa, że cywilizacja miłości, której źródłem jest tajemnica paschalna Chrystusa, jest utopią, której nie można nikomu narzucać, to zwycięska miłość Chrystusa jest darem. W wolności tę prawdę można przyjąć lub odrzucić. I dalej zauważył, że współczesna kultura właśnie w imię źle użytej wolności straszliwie zbanalizowała miłość i coraz rzadziej widzi ją jako wzajemny dar z siebie obejmujący całego człowieka i całe jego życie.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii Janowej o winnym krzewie, kaznodzieja poddał pytanie, na ile każdy z wierzących trwa w wierności Chrystusowi i jaki jest jego „codzienny owoc wiary i miłości”, jakie są nasze zadania we wspólnocie Kościoła. Do tych zaliczył odnowienie w sobie świadomości i godności sakramentu chrztu św., świadomości zanurzenia chrześcijan w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, zauważył, że działanie ma być praktycznym ukazywaniem wiary.

Abp Depo podkreślił, że kto trwa w Chrystusie, pomimo ludzkich słabości i uwarunkowań, opowiada się nie tylko za możliwością cywilizacji miłości, ale już dzisiaj ją realizuje.

Mszę św. transmitowała TVP Polonia.

Poza granicami Polski żyje 4,5 mln naszych rodaków i jeśli chodzi o kraje UE, jest to najwyższa liczba. Na emigracji znajduje się co dziesiąty Polak.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW poniedziałek w Parku Śląskim na chętnych czeka 1600 szczepionek
Następny artykułPandemia spisków. Manipulacje dotyczące koronawirusa