– MSZ informuje:
– Polska dostrzega bardzo duży potencjał w krajach regionu Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w odniesieniu do relacji handlowych. Dla wspierania współpracy gospodarczej niezbędne jest wzmacnianie dialogu na szczeblu politycznym – zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz podczas wizyty w Bangladeszu, Tajlandii i Mjanmie.
Najważniejszymi punktami programu wizyty w Dhace było spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Bangladeszu A. K. Abdulem Momenem oraz konsultacje polityczne z sekretarzem ds. zagranicznych w MSZ Masudem Bin Momenem. Głównymi tematami rozmów były perspektywy rozwoju dwustronnych relacji m.in. w dziedzinie rolnictwa, obronności i energetyki. Rozmówcy omówili także współpracę polityczną na forach międzynarodowych oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Azji Południowej. Przy okazji wizyty w Bangladeszu zostało podpisane porozumienie (Memorandum of Understanding) o konsultacjach politycznych między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Bangladeszu.
Podczas wizyty w Tajlandii wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z wiceministrem Spraw Zagranicznych Vijavat Isarabhakdim. W trakcie rozmowy omówiono obszary dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej (w tym w sektorze rolno-spożywczym), inwestycyjnej, wojskowo-obronnej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz turystyki. Podczas wizyty wiceminister Przydacz zainaugurował seminarium w tajlandzkim Instytucie Technologii Obronnej, w którym swoją ofertę zaprezentowała Polska Grupa Zbrojeniowa oraz WB Group. Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się także z tajlandzkimi podmiotami gospodarczymi zainteresowanymi inwestycjami w Polsce.
W ramach wizyty w Mjanmie odbyły się konsultacje polityczne w Nay Pyi Taw z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Soe Han, podczas których zostały omówione kwestie współpracy bilateralnej oraz ochrony praw człowieka w kontekście niedawnego postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. mniejszości Rohingya. Przy okazji konsultacji podpisano porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Mjanmy, które ustanawia mechanizm regularnych konsultacji politycznych. Polska delegacja wzięła także udział w uroczystości otwarcia ośrodka zdrowia w Thaminbay sfinansowanego przez MSZ w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/ par/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS