A A+ A++

– MSZ informuje:

– Polska i Węgry są sprawdzonymi partnerami także w trudnych momentach w historii. Wzajemne wsparcie jest kluczowe dla sukcesu naszych działań przeciwko pandemii – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas wtorkowej wideokonferencji ze swoim węgierskim odpowiednikiem Péterem Szijjártó.

Głównymi tematami rozmowy ministrów był rozwój współpracy dwustronnej w dobie pandemii COVID-19, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie jej zwalczania. Minister Jacek Czaputowicz wskazał, jakie środki wspierające polskie przedsiębiorstwa wprowadził rząd w związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym wirusem COVID-19. Wartość rządowej tarczy antykryzysowej wynosi 47 mld euro i oferuje kompleksową ochronę gospodarki i obywateli. Minister Szijjártó podziękował Polsce za pomoc w sprowadzeniu rodaków w ramach akcji #LOTDoDomu, z której skorzystało 38 Węgrów.

Ministrowie rozmawiali również na temat możliwości eksportu i zakupu środków ochronnych produkowanych w obu krajach, w tym wytwarzanych w Polsce środków odkażających. Wśród omawianych tematów znalazły się także wnioski płynące z wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO (2 kwietnia) oraz wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE (3 kwietnia). Rozmawiano także nt. współpracy regionalnej, w tym Inicjatywy Trójmorza i Partnerstwa Wschodniego. Szefowie dyplomacji obu państw zgodnie podkreślili znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej dla rozwoju całego regionu, dla którego epidemia koronawirusa jest istotnym sprawdzianem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/ par/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLOT do Domu: 54 tys. osób wróciło do Polski
Następny artykułZdane nauczanie to wyzwanie