A A+ A++

– MSZ informuje:

– Opowiadamy się za ambitnym podejściem do budżetu UE na lata 2021-2027, tak aby pozwolił on na zapewnienie odpowiedniego wsparcia państwom członkowskim dotkniętym ekonomicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wziął dziś udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych UE w formie wideokonferencji.

Dyskusja koncentrowała się na trzech problemach: organizacji powrotów obywateli państw członkowskich UE, pomocy państwom trzecim, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim oraz komunikacji strategicznej i zwalczaniu dezinformacji.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że UE powinna bardziej aktywnie wspierać wysiłki państw członkowskich w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Wyraził także zadowolenie z dotychczasowego systemu koordynacji konsularnej UE w państwach trzecich. Podkreślił, że na pokładach samolotów w ramach akcji #LOTdoDomu wróciło do kraju ponad 750 obywateli innych krajów UE, a także obywatele Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że działania dezinformacyjne podejmowane przez państwa trzecie, w tym Rosję, mają na celu osłabienie zaufania między państwami członkowskimi oraz wiarygodności UE na arenie międzynarodowej. – W celu przeciwdziałania dezinformacji niezbędne jest uwypuklanie w przekazie publicznym konkretnych przykładów solidarnych działań państw członkowskich – podkreślił minister. Wyraził także poparcie dla zapowiedzianego wzmocnienia komunikacji strategicznej UE.

W odniesieniu do wojskowych i cywilnych misji UE w krajach trzecich, minister Jacek Czaputowicz wskazał, że w nowych warunkach powinny one zachować zdolność do wypełniania swojego mandatu. Poinformował także, iż Polska weźmie udział w nowoutworzonej misji IRINI na Morzu Śródziemnym, której zadaniem będzie egzekwowanie przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii. Zadania w ramach tej misji realizować będzie polski samolot rozpoznawczy oraz 120-osobowy kontyngent żołnierzy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/ godl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes H&M dziękuje rządom za zaangażowanie w ratowanie handlu, ale uprzedza: to nie wystarczy
Następny artykułPowołanie Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu OZE i Korzyści dla Polskiej Gospodarki