A A+ A++

– MSZ informuje:

Konferencja berlińska poświęcona uregulowaniu konfliktu w Libii, dyplomacja klimatyczna, współpraca na rzecz państw Sahelu oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie były głównymi punktami dyskusji podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Dzisiejsze spotkanie Rady unijni szefowie dyplomacji rozpoczęli od omówienia spotkania poświęconego sytuacji w Libii, zorganizowanego dzień wcześniej w Berlinie. Minister Czaputowicz z uznaniem odniósł się do inicjatywy Niemiec, wyrażając przy tym nadzieję, że będzie ona impulsem do wznowienia dialogu politycznego w Libii. Podkreślił ponadto znaczenie przywództwa Unii Europejskiej w tym procesie, szczególnie wobec działań Turcji i Rosji, dążących do zwiększenia swoich wpływów w Libii. – Aktualnie priorytetem powinna być, po osiągnieciu zawieszenia broni, kontrola wdrażania embarga – ocenił szef polskiej dyplomacji. Rozmawiano także o przekształceniu mandatu operacji Sophia, tak aby jego zakres był bardziej pomocny w egzekwowaniu embarga na dostawy broni do Libii.

Podczas dyskusji o dyplomacji klimatycznej szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska pozytywnie odnosi się do działań Unii Europejskiej w tym obszarze. – Konieczne jest, aby Unia Europejska przekonała innych emitentów gazów cieplarnianych, w tym Chiny i Indie, do wsparcia unijnych ambicji klimatycznych – wskazał minister Czaputowicz. W ocenie szefa polskiej dyplomacji europejskie cele w zakresie ochrony klimatu powinny też uwzględniać potrzebę zapewnienia sprawiedliwej transformacji. – Przejście do neutralności klimatycznej będzie skuteczne tylko wtedy gdy będzie społecznie zaakceptowane, a zasady sprawiedliwości i solidarności spełnione – dodał szef polskiego MSZ.

Rozmowy w Brukseli były również okazją do omówienia wciąż niestabilnej sytuacji w regionie Sahelu, przede wszystkim w Mali i Nigrze. Szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się, że należy zwiększyć zaangażowanie UE dla wzmocnienia odporności regionu na zagrożenia (terroryzm), szczególnie wobec planowanego na marginesie marcowego posiedzenia Rady Europejskiej spotkania z szefami państw i rządów grupy G5 Sahel.

W ramach dyskusji na temat sytuacji w Zatoce Perskiej rozważano sposoby zwiększenia zaangażowania UE w działania na rzecz rozwiązania obecnego kryzysu w Zatoce Perskiej przy współpracy z USA i krajami regionu.

Rada do Spraw Zagranicznych poruszyła również temat bliskowschodniego procesu pokojowego, dla którego kluczowa pozostaje jedność działań UE. Podkreślono, że pokojowe rozwiązanie konfliktu nie będzie możliwe bez rozwiązania kwestii politycznych w drodze bezpośrednich negocjacji między stronami.

Na marginesie dzisiejszego spotkania Rady do Spraw Zagranicznych minister Czaputowicz spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą oraz z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ par/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły mąż Meghan Markle nie chce mieć z nią nic wspólnego. Porzuciła go w niewybredny sposób. “Później wyszło na jaw, że romansowała z kucharzem gwiazd”
Następny artykułKoncert Kasi Kowalskiej w Lublinie