– MSZ informuje:
– Celem naszej współpracy jest zwalczanie transgranicznych sieci przestępczych, handlu ludźmi oraz zwiększenie odporności krajów Sahelu na kryzysy – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej dyskusji Koalicji na rzecz Sahelu, zorganizowanej przez Unię Europejską oraz ugrupowanie G5 Sahel w formule wideokonferencji. Udział w niej wzięło ponad 60 przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej.
W swoim przemówieniu szef polskiej dyplomacji zapewnił o pełnym poparciu Polski dla Koalicji i podkreślił jej znaczenie dla poprawy koordynacji i spójności międzynarodowych działań ukierunkowanych na ustabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa w Sahelu. Miejscowe instytucje państwowe często nie są w stanie własnymi siłami stawić czoła rosnącej skali ataków terrorystycznych. Powodem niestabilności jest też niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb miejscowych społeczności.
– Aktywność Unii Europejskiej i Polski w regionie Sahelu jest wyrazem naszej solidarności i dowodem partnerskiego podejścia do przezwyciężenia wyzwań, które – pozostawione bez adekwatnej odpowiedzi – z dużym prawdopodobieństwem przyniosą negatywne następstwa dla mieszkańców Sahelu, innych części Afryki, ale także Europy – powiedział szef polskiego MSZ.
Minister Czaputowicz podkreślił też, że w ostatnich latach Polska udzieliła wsparcia wojskowego Czadowi i Mali. Szef polskiej dyplomacji zapewnił o poparciu dla procesu pokojowego w Mali, kraju współtworzącego Wspólnotę Demokracji.
***
G5 Sahel to regionalne ugrupowanie zrzeszające pięć krajów afrykańskich: Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretanię i Niger, któremu od lutego br., na zasadzie rotacyjnej, przewodniczy Mauretania. G5 Sahel powstało w 2014 r. w celu zacieśnienia współpracy regionalnej. W 2017 r. w jego ramach utworzono Połączone Siły G5 Sahel przeprowadzające wspólne działania wojskowe w regionie.
Działania Koalicji opierają się na czterech filarach: Filar 1 – Walka z terroryzmem; Filar 2 – Zwiększenie zdolności wojskowych; Filar 3 – Wsparcie administracji państwowej; Filar 4 – Rozwój społeczno-gospodarczy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mst/ mhr/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS