A A+ A++

Przedstawione przez MSI systemy chłodzenia dla kart graficznych kolejnej generacji wskazują, że topowe modele podniosą poprzeczkę w zapotrzebowaniu na energię. Firma pokazała gigantyczny, ponad 4-slotowy radiator, chłodzenie GPU w postaci zintegrowanego AiO oraz rozwiązanie wykorzystujące komorę parową.

Firma MSI zaprezentowała wczesne wersje nowych systemów chłodzenia GPU

MSI nie próżnuje i już teraz szykuje się na kolejną generację kart graficznych. Niestety często w parze ze wzrostem osiągów idzie również wzrost zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie – generowana jest większa ilość ciepła, które przecież trzeba jakoś odprowadzić. Tajwańczycy przedstawili na targach Computex aż 3 nowe rozwiązania, które najpewniej wykorzystają do chłodzenia topowych kart graficznych nowej generacji.

Oprócz samej komory parowej wykorzystano tutaj również składane rurki cieplne, które eliminują problem z koniecznością lutowania z samą komorą oraz zwiększają przewodność cieplną i wymianę ciepła.

Źródło: Wccftech

 

Pierwsze z nich to radiator zbudowany zarówno z aluminiowych, jak i miedzianych żeberek. Takie połączenie ma zapewnić lepsze rozpraszanie ciepła na tej samej powierzchni. Widać jednak, że wciąż to aluminium jest głównym materiałem. Chłodzenie nie jest jeszcze przypisane do żadnego konkretnego modelu, jednak na targach połączono je z modelem RTX 4090. Co ciekawe, wielkość prototypu to aż 4,2 slota.

Komora parowa ze składanymi rurkami i hybrydowe chłodzenie TEC

Idąc dalej mamy coś, co znane jest chociażby z wysokowydajnych laptopów do gier czy flagowych smartfonów. Chodzi o komorę parową, a konkretniej o jej implementację w chłodzeniu MSI. Firma nazwało to technologią “DynaVC”. Oprócz samej komory parowej wykorzystano tutaj również składane rurki cieplne, które eliminują problem z koniecznością lutowania z samą komorą oraz zwiększają przewodność cieplną i wymianę ciepła.

Chłodzenie MSI z komorą parową

Źródło: Wccftech

 
Chłodzenie MSI AiO TEC

Źródło: Wccftech

 

Ostatnim projektem jest bardzo wczesny prototyp wykorzystujący chłodzenie hybrydowe TEC. Najprościej mówiąc, to bardzo wydajne AiO z miedzianą częścią cold plate przytwierdzoną bezpośrednio do procesora graficznego oraz pamięci VRAM. To jednak wciąż bardzo wczesna wersja, więc na rynkowy produkt będziemy pewnie musieli jeszcze trochę poczekać.

Jak widać, niestandardowe rozwiązania mogą pomóc w jeszcze efektywniejszym odprowadzaniu ciepła bez konieczności zwiększania rozmiarów samych zestawów chłodzenia, choć te już i tak są naprawdę spore. 





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka awaria na Politechnice Wrocławskiej. Po ćwiczeniach przeciwpożarowych
Następny artykułNowa sekretarz Warszawy przyjedzie do stolicy z Bydgoszczy. “To osoba o niesłychanych kompetencjach”