A A+ A++

Maroko to ostatni kraj afrykański, który pozostał w turnieju i pierwszy kraj arabski, który kiedykolwiek dotarł do ćwierćfinału mundialu. W państwie, liczącym blisko 38 mln obywateli, nikt nie pozostaje obojętny wobec historycznego występu piłkarzy.

ZOBACZ TAKŻE: MŚ 2022: Piątek pod znakiem pojedynków europejsko-amerykańskich

Kibice “Lwów Atlasu” są wprost rozemocjonowani występem swoich idoli, którzy z turnieju wyeliminowali już wyżej notowane zespoły Belgii i Hiszpanii. Tę drugą drużynę pokonali w dramatycznych okolicznościach, po serii rzutów karnych.

Źródło w marokańskiej federacji piłkarskiej podało, że z krajowym przewoźnikiem uzgodniono, że kibice poszukający biletów na dodatkowe loty powinni mieć karty wstępu na sobotni mecz i kartę Hayya – tymczasową wizę wjazdową do Kataru dla odwiedzających MŚ.

W praktyce okazuje się, że realizacja transferów do Kataru nie jest prostą sprawą. Kilku fanów w biurze RAM w Rabacie powiedziało, że byli w stanie zdobyć bilety lotnicze tylko za pomocą karty Hayya i mieli nadzieję, że kupią bilety na mecz po przylocie na miejsce.

Ousama Ouaddich, który czekał w czwartkowy wieczór w deszczu przed biurem RAM w Rabacie, powiedział, że udało mu się kupić bilet na mecz, ale nie ma jeszcze lotu.

– To frustrujące. Potrzebujemy więcej samolotów – stwierdził.

W Maroku główne strefy kibica z dużymi ekranami znajdują się na stadionie w Casablance oraz w Marrakeszu, gdzie na wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO placu Jmaa al-Fnaa umieszczono telebim.

– W trakcie meczu 1/8 finału z Hiszpanią, Jmaa al-Fnaa została udekorowana w narodowe barwy i pulsowała przy śpiewie 30 tys. fanów – powiedział Abdelmakel El Mansouri, członek rady miasta.

– Spodziewamy się podobnej lub większej frekwencji podczas spotkania z Portugalią – powiedział.

Fani odwiedzający strefę stadionową Casablanki muszą dotrzeć tam trzy godziny wcześniej, aby zająć miejsce, zaznaczył jeden z organizatorów. Obiekt im. Mohameda V może pomieścić 80 tys. widzów.

W całym kraju sklepy i stragany prowadzą wzmożony handel flagami i koszulkami reprezentacji narodowej.

– Patrząc na liczbę sprzedanych koszulek, chciałbym, aby mistrzostwa świata trwały wiecznie – powiedział Zouhir Sabir, właściciel sklepu w starym centrum Rabatu. Dodał, że ceny strojów z symbolami narodowymi wzrosły o około 30 procent z powodu dużego popytu.

Nawet osoby mało zainteresowane sportem przyłączyły się do ulicznych uroczystości, które towarzyszyły postępom Maroka w turnieju.

– Zwykle nie jestem fanem piłki nożnej i wiem, że mamy w kraju wiele problemów ekonomicznych. Ale myślę, że to wyjątkowy moment do świętowania – podkreślił Abdellah Belhaj, emeryt z Rabatu.

JŻ, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabrał kluczyki i wezwał policję
Następny artykułKtoś groził prezydentowi Legnicy zastrzeleniem