A A+ A++

– MRiRW informuje:

Spotkanie z Minister Wyżywienia i Rolnictwa RFN

Wczoraj z inicjatywy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyło się w Berlinie spotkanie bilateralne z minister wyżywienia i rolnictwa RFN Julią Klöckner.

Podczas spotkania omawiano 2 tematy: wyrównanie dopłat w rolnictwie oraz bliską współpracę obu krajów w zakresie zwalczania ASF.

Minister Ardanowski powiedział, że przyszła wspólna polityka rolna, musi zapewnić rentowność gospodarstw rolnych i żywotność obszarów wiejskich, spełniając jednocześnie oczekiwania społeczeństwa europejskiego, szczególnie w zakresie ochrony środowiska.

– Potrzebny będzie na realizację tych celów adekwatny budżet. Rolnicy powinni otrzymać odpowiednie zachęty finansowe na realizację społecznie oczekiwanych działań w zakresie klimatu i środowiska – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że dla Polski priorytetem jest wyrównanie dopłat bezpośrednich w tej perspektywie finansowej.

Minister zaznaczył, że nie ma uzasadnienia merytorycznego oraz politycznego dla dalszego utrzymywania w Unii Europejskiej bardzo zróżnicowanych płatności bezpośrednich. Stawki płatności wynoszą od 550 euro na hektar do 202 euro/ha.

Wynagradzanie rolników i państw członkowskich za produkcję roślinną o wysokiej intensywności oraz obsadę zwierząt z odległych okresów produkcji rolniczej – sprzed 30 lat – nie odpowiada obecnym celom wspólnej polityki rolnej – powiedział podczas spotkania minister Ardanowski.

Minister Klöckner wskazywała na bardziej złożoną kwestię dopłat bezpośrednich oraz ich rolę w odniesieniu do różnic w kosztach ziemi i pracy pomiędzy krajami. Jednocześnie podkreśliła że dla Niemiec problemem są dopłaty powiązane z produkcją, finansowane w wielu krajach. Minister Niemiec zaproponowała dalsze, szczegółowe dyskusje na ten temat w grupie ekspertów.

Tematem spotkania podniesionym przez stronę niemiecką była kwestia walki z AFS. Minister Ardanowski przypomniał, że Polska zmaga się z chorobą afrykańskiego pomoru świń już od 5 lat i wiele środków finansowych przeznaczyła na zwalczanie tej choroby.

– Na obszarach zachodniej Polski, wokół ognisk choroby zostały zbudowane solidne płoty. W sumie to około 250 km ogrodzenia. Niebawem zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne w zakresie redukcji stada dzików, w które zaangażowane zostaną odpowiednie służby państwowe informował szef polskiego resortu rolnictwa.

Strona niemiecka wyraziła gotowość do ścisłej współpracy w zakresie zwalczania choroby oraz przekazania technicznych propozycji działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF.

Ministrowie ustalili, że na forum UE należy przeprowadzić dyskusję dotyczącą walki z ASF oraz wsparcia finansowego w tym zakresie ze strony Brukseli. Polska podkreśliła, że należy także wypracować lepsze mechanizmy pomocowe dla sektora wieprzowiny, w tym dla gospodarstw dotkniętych skutkami ASF.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak dbać i czyścić szybę w kominku?
Następny artykułLądek Film Tour w Centrum Kultury w Lublinie