A A+ A++

Obszar po północnej stronie ul. Wiolinowej w większości jest niezabudowany. Planowana inwestycja mieszkaniowa budzi sprzeciw – głównie mieszkańców dzielnicy Grabówka. Po pierwsze wycięto lasek stanowiący miejsce spacerów. Po drugie ludzie obawiają się lokalizacji osiedla zabudowy wielorodzinnej pośród istniejącej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Dlatego z inicjatywy radnych Lewicy 8 kwietnia przyjęto uchwałę, która rozpoczyna procedurę opracowywania planu zagospodarowania.

Zgodnie z uchwałą w opracowywanym planie tereny te będą mogły być przeznaczone jedynie pod niską zabudowę, co wyklucza stawianie tam bloków (czytaj TUTAJ).

Projekt planu zostanie opracowany przez zespół Miejskiej Pracowni Urbanistyczno-Planistycznej.  Zainteresowani mogą składać wnioski w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 czerwca 2021 r.

Jak to z Wiolinową było?

Koncepcja urbanistyczna, którą ujawniono dziennikarzom na specjalnej konferencji prasowej jeszcze 2018 r., zakładała w ramach rządowego programu „Mieszkanie+” budowę na zadrzewionej działce (potem okazało się, że to formalnie tereny rolne) o pow. 5,6 ha ośmiu budynków wielorodzinnych, a także powierzchni handlowo-usługowych. RFG dysponował na początku sierpniu 2019 r. decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przy ul. Wiolinowej. 8 października 2019 r. w samo południe w siedzibie RFG przy al. Pokoju 44 został podpisany list intencyjny o współpracy przy realizacji tej inwestycji ze spółką PFR Nieruchomości i Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN). Podpisy składali: w imieniu RFG prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, w imieniu KZN – dyr. Stanisław Skoczylas i w imieniu PFR Nieruchomości – prezes Mirosław Barszcz. – Częstochowa zasługuje na lepszą przyszłość i rozwój, potrzebuje bodźców przyciągających młodych wykształconych Polaków do zamieszkania i pracy w naszym mieście. RFG wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, wchodząc w rolę podmiotu inicjującego proces inwestycyjny z udziałem PFR Nieruchomości i Krajowym Zasobem Nieruchomości – mówił wówczas Matyszczak.

11 sierpnia 2020 w sądzie rejestrowym pojawiła się spółka z o.o. o nazwie „Częstochowa Wiolinowa”.  Prezesem został pracownik RFG, specjalista od przetargów i licytacji Robert Leciński. W wyborach samorządowych kandydował w Częstochowie na radnego z listy PiS w okręgu nr 3. Spółka Wiolinowa przejęła od RFG rolę budowniczego  rządowego programu „Mieszkanie+”.

 Z czasem zamiast „Mieszkania+” pojawiła się kolejna koncepcja budowy mieszkań z myślą o młodych pod nazwą „Mieszkanie dla Rozwoju” . Według tych założeń, które przyjęła także państwowa spółka Wiolinowa, przy wynajmie lokalu nie będzie wymagany wkład własny. Nabywca będzie wpłacał kaucję na poczet zabezpieczenia sześciomiesięcznego czynszu. Spółka zapowiada też, że nie będzie budować na Grabówce wysokich bloków, a jedynie rozproszone wśród zieleni (która najpierw do cna wycięła – przyp. red.) „czteropiętrowce” – spełniające wg inwestora warunek tzw. niskiej zabudowy mieszkaniowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlaga myszy w Australii. Czegoś takiego nie widzieliście!
Następny artykułPonad dwa promile wydmuchał kierowca jeepa, który dachował na drodze krajowej nr 38. ZDJĘCIA