A A+ A++

2 listopada prezydent podpisał ustawę o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Wnioski mogą składać osoby, które zgłosiły jako główne źródło ogrzewania piec węglowy. Gospodarstwo domowe do kwietnia 2023 roku może zakupić łącznie 3 tony węgla w dwóch transzach po 1,5 tony. Władze miejskie nie będą miały możliwości ocenić jakość węgla. Nikt nie wie także, czy surowiec wogóle będzie dostarczony…

 

W płońskim ratuszu można już składać wnioski o przyznanie 3 ton węgla. Opał ma być przyznany w dwóch transzach, 1,5 tony węgla do końca 2022 r. i 1,5 tony do kwietnia 2023 r. Jak informuje burmistrz Płońska, miasto podpisze umowę ze wskazaną spółką skarbu państwa zajmującą się sprzedażą węgla dla gmin, po czym przystąpi do sprowadzania węgla ze wskazanego przez spółkę punktu. Realizacja wniosków będzie zależała od dostępności węgla dla gmin. Władze miejskie nie będą mogły zweryfikować jakości dostarczonego dla mieszkańców węgla. Jednym słowem – nie wiadomo, czy węgiel w ogóle będzie, a jeśli będzie, to nikt nie wie jakiej jakości…

A jeszcze całkiem niedawno społeczność Płońska zachęcana była do wymiany pieców węglowych tzw. kopciuchów i nie tylko na gazowe, olejowe, opalane biomasą czy przyłączenie się do miejskiej ciepłowni PEC.Z programu „Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Płońsku” można było uzyskać refundację 75 proc. ceny. Wyłączone zostało dofinansowanie zakupu urządzeń opalanych węglem czy ekogroszkiem. Celem akcji było ograniczanie emisji szkodliwych substancji powstających podczas spalania węgla, drewna oraz, niestety, śmieci i innych odpadów do palenia którymi zachęca łamiąc prawo Jarosław Kaczyński. Projekt dofinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pieniądze zostały wydane, a teraz cały projekt można wyrzucić do kosza, ponieważ palić można importowanym węglem złej jakości, którego nie ma, a osoby, które zastosowały się do instrukcji prezesa partii rządzącej za palenie śmieciami zapłacą karę… Najtrafniej ujął węglowy absurd w skeczu “Dodatek węglowy” Kabaret Skeczów Męczących:

Najpierw dawali dotacje na likwidację węgla, żeby później wprowadzić dotacje na węgiel. – Wziąłeś dotację na wymianę pieca? – Wziąłem dotację, ale pieca nie wymieniłem, tym samym wezmę pieniądze za wymianę pieca, a potem wezmę pieniądze za to, że ten piec cały czas mam…

Rząd zapewnia, że również ma zostać wypłacona dotacja na gaz skierowana jest dla osób, które ogrzewają gazem swoje domy lub mieszkania. Umożliwia zwrot części nakładów poniesionych na zakup gazu LPG, gazu ziemnego i gazu sieciowego.

Poniżej informacje na temat wniosków dot. zakupu węgla dla mieszkańców Płońska przekazuje gospodarz miasta Andrzej Pietrasik.

Mieszkańcy Płońska – użytkownicy źródeł ciepła wykorzystujących węgiel kamienny, 2 listopada podpisana została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Ustawa przewiduje możliwość zakupu węgla kamiennego przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych. Wnioski mogą składać osoby spełniające warunki ustawowe tj. które zgłosiły lub wpisały główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pojedyncze gospodarstwo domowe może zakupić 1,5 tony węgla do końca roku 2022 oraz kolejne 1,5 tony węgla do 15 kwietnia 2023 roku. O zakup nie mogą ubiegać się te gospodarstwa domowe, które kupiły już węgiel na zasadach preferencyjnych (np. poprzez sklep PGE w cenie niższej niż 2000 zł za tonę). Wnioski można składać w formie pisemnej osobiście w Urzędzie Miasta Płońsk, ul. Płocka 39, 09-100 Płońsk, korespondencyjnie oraz w formie elektronicznej. Należy wówczas pamiętać, że wniosek elektroniczny winien zostać podpisany za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego (przesłanie skanu wniosku mailem nie wypełnia warunków przesłania wniosku drogą elektroniczną). Ponadto informuję, że Gmina Miasto Płońsk podpisze umowę ze wskazaną spółką skarbu państwa zajmującą się sprzedażą węgla dla gmin, po czym przystąpi do sprowadzania węgla ze wskazanego przez spółkę punktu. Realizacja Państwa wniosków będzie zależała od dostępności węgla dla gmin. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu do Urzędu. Przewidujemy, że płatność za węgiel w kwocie 2000 zł brutto za tonę, będzie odbywała się na rachunek Urzędu Miasta. Z uwagi na fakt, iż Gmina Miasto Płońsk nie dysponuje infrastrukturą odpowiednią do realizacji zadania, węgiel będzie odbierany przez wnioskodawców na swój koszt ze wskazanego przez gminę składu węglowego. Z informacji zawartych na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika iż, do dystrybucji przez gminy zostanie przeznaczony węgiel importowany dobrej jakości. Jakość węgla będzie gwarantował certyfikat przekazany Gminom, węgiel będzie pochodził od sprawdzonych dostawców. Gmina nie będzie miała możliwości zweryfikowania jakości przyznanego jej węgla”.

Andrzej Pietrasik

Burmistrz Miasta Płońska

(DK) plonsk24.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Nasze FM / montaż plonsk24.pl

Czytaj także: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwucyfrowa podwyżka podatków w mieście
Następny artykułWisła: Startuje Puchar Świata