Fundacja Humanosh oraz Białoruski Młodzieżowy Hub apelują o wsparcie dla podopiecznych. Chodzi o środki, które mogą zostać przeznaczone na stypendia dla studentów Białorusi, wynajem pokoju lub mieszkania, opłatę kaucji za takie lokum, zakupy biletów miesięcznych itp.
Fundacja Humanosh przypomina, że Polska jest krajem, który przyjmuje najwięcej prześladowanych studentów z Białorusi. Teraz studiuje w Polsce 9700 obywateli tego kraju. Młodzi Białorusini najchętniej wybierają: zarządzanie, informatykę, turystykę i rekreację, stosunki międzynarodowe, logistykę, medycynę. Najwięcej osób studiuje na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Łódzkim, SGH, Politechnice i Uniwersytecie w Białymstoku.
otrzymało stypendia od 2006 r.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych przypominają, że dzięki programowi Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pomoc stypendialną otrzymało w zeszłym roku 900 studentów. – Stypendium wynosi 1250 zł i musi wystarczyć na pokrycie kosztu mieszkania, wyżywienia, dojazdów, książek, kart czasowego pobytu – mówi Aleksander Lapko z organizacji Białoruski Młodzieżowy Hub.
Czytaj więcej
Kamiński: Będę rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego
– Sytuacja jest niezwykle napięta, dochodzi do szeregu prowokacyjnych incydentów z udziałem funkcjonariuszy mundurowych służb białoruskich i do prób intensywnego naruszania integralności naszej granicy – mówił na konferencji prasowej szef MSWiA, Mariusz Kamiński.
Innym źródłem pomocy są stypendia im. Konstantego Kalinowskiego. Jest to największy w Europie program pomocy studentom białoruskim. Stypendia przyznawane są od 15 lat, od 2006 r. otrzymało je 1762 stypendystów z 79 uczelni. W poprzednim roku mogły o nie aplikować 724 osoby.
Czytaj więcej
Stypendium mogą otrzymać m.in. osoby, które były poddane „presji ekonomicznej lub psychicznej uniemożliwiającej dalsze kontynuowanie nauki lub pracy na Białorusi”. Jego wartość nie była rewaloryzowana od czasu powołania funduszu i wynosi 1250 zł miesięcznie. „Jest to kropla w morzu potrzeb, gdyż studenci, którzy taką pomoc otrzymają, nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Otrzymana kwota absolutnie nie wystarcza na codzienne życie nawet na najskromniejszym poziomie, nie mówiąc już o pokryciu kosz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS