A A+ A++

Tak pojawienie się filmu skomentowali producenci i organizatorzy festiwalu.

Sprawy klimatu są dla nas priorytetowe. Film „Można panikować” powstał z potrzeby serca oraz z poczucia obowiązku rozpoczęcia działań, bo – tak jak głosi tytuł jednego z całorocznych cykli filmowych Against Gravity – „planeta B nie istnieje”.

Wszelkie fakty naukowe potwierdzają, że działanie człowieka ma ogromny i bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne w zakresie globalnym. To nasze codzienne decyzje wpływają na to, jak świat wygląda.

Coraz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą. Płoną lasy, jest coraz bardziej sucho. Brakuje wody. Znikają lodowce w górach. Znika lód morski w Arktyce. Rozmarza zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery. Topnieją lądolody. Podnosi się poziom morza. Zakwasza się ocean. Giną pszczoły. Zanika bioróżnorodność. Występują coraz silniejsze burze i cyklony tropikalne. Plastik jest wszędzie. To wszystko nasz świat – zauważa prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, bohater filmu „Można panikować”.

To wszystko nasz świat i nasza odpowiedzialność. Dotyczy to nas wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poglądy. I wszyscy możemy coś z tym zrobić!

Festiwal Millennium Docs Against Gravity każdego roku odbywa się w maju, już od 17 lat. Od kilku edycji organizowany jest także unikalny konkurs o nagrodę Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej (pierwszy tego typu w Polsce). Filmy eko mają własną sekcję, pod hasłem „Klimat na zmiany”. „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya zakwalifikował się do tegorocznej edycji Festiwalu, gdzie miał mieć swoją światową premierę, a kilka tygodni później miał zostać udostępniony online.

Jednak ten rok jest inny niż wszystkie poprzednie lata. Z powodu pandemii COVID-19 Festiwal został przełożony na wrzesień br. Mimo to podjęliśmy decyzję, że są sprawy, które nie mogą czekać. Postanowiliśmy udostępnić bezpłatnie film na YouTube tak, aby każdy miał do niego równy dostęp, przez pierwszy tydzień czerwca, chcąc zwrócić uwagę na Światowy Dzień Ochrony Środowiska (5 czerwca). Ten ograniczony czas był także podyktowany wcześniejszą umową Ramsey United i Against Gravity. Dziś następuje kolejny zwrot akcji: wspólnie postanawiamy anulować wcześniejsze ustalenia oraz wzajemne zobowiązania i w efekcie przywrócić film „Można panikować” na YouTube tak, aby ka … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeden z pracowników Urzędu Miasta zarażony koronawirusem
Następny artykułJacek Żalek: Nie wiem, za które słowa miałbym przepraszać