Schizofrenia to poważne zaburzenie psychotyczne, które oddziałuje na wiele aspektów funkcjonowania, m.in. na myślenie, zachowania i emocje. Osoby zmagające się ze schizofrenią mają problem z odróżnieniem rzeczywistości od swoich wyobrażeń. U chorych często pojawiają się takie objawy jak np. halucynacje, urojenia, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci czy wycofanie społeczne. Na szczęście osoby cierpiące na schizofrenię mogą sięgnąć po pomoc i rozpocząć leczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda terapia schizofrenii oraz jakie leki stosuje się w przypadku tego zaburzenia, to kontynuuj czytanie niniejszego artykułu.
Leczenie schizofrenii – na czym polega?
Leczenie schizofrenii jest kompleksowe. Oznacza to, że w przypadku tego zaburzenia konieczna jest zarówno interwencja medyczna, jak i psychologiczna oraz społeczna. Podstawowym elementem leczenia schizofrenii są leki przeciwpsychotyczne, które pozwalają kontrolować tzw. objawy pozytywne, do których zalicza się przede wszystkim urojenia i halucynacje. Leki stosowane w schizofrenii modyfikują aktywność neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina.
Ważnym elementem podczas leczenia schizofrenii jest również psychoterapia. Dzięki niej można skutecznie złagodzić tzw. objawy poznawcze i negatywne. Ponadto terapia schizofrenii uczy pacjenta, jak radzić sobie ze stresem i zmianami nastroju, a także pomaga w budowaniu umiejętności społecznych.
Aby leczenie schizofrenii przebiegało w odpowiedni sposób, ważne jest również wsparcie ze strony bliskich. Rodzina osoby z zaburzeniami powinna dowiedzieć się, jak można realnie pomóc choremu. Ponadto ważne, aby bliscy byli wyrozumiali, cierpliwi i empatyczni. Istnieją. Co ważne, istnieją specjalne grupy wsparcia dla rodzin osób chorych na schizofrenię, gdzie uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, wspierają się i dzielą radami.
Psychoterapia schizofrenii – jak wygląda?
Podstawą leczenia schizofrenii jest farmakoterapia, jednak dopiero w połączeniu z psychoterapią daje naprawdę świetne efekty. Dzięki psychoterapii osoba zmagająca się ze schizofrenią dowiaduje się, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Psychoterapia również uczy budowania relacji społecznych, radzenia sobie z lękami, panowania nad swoimi reakcjami i walki z izolacją. Dodatkowo pomaga zrozumieć swoje emocje oraz identyfikować i zmieniać wzorce myślowe. Dzięki terapii w schizofrenii łatwiej jest funkcjonować w społeczeństwie i panować nad objawami zaburzenia. Regularne spotkania z terapeutą sprawiają, że pacjent zyskuje bezpieczną przestrzeń do wyrażania swoich emocji i obaw.
Czy można wyleczyć schizofrenię?
Niestety obecnie nie istnieje żadna metoda, która umożliwiłaby całkowite wyleczenie schizofrenii w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Jednak dzięki lekom przeciwpsychotycznym, psychoterapii i wsparciu społecznemu można wyciszyć objawy tego zaburzenia i wrócić do normalnego funkcjonowania. Bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie leków i regularne uczęszczanie na spotkania z terapeutą. Niestety odstawienie leków może przynieść bardzo negatywne skutki. Przerwanie farmakoterapii często prowadzi do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.
Nieleczona schizofrenia – skutki
Nieleczona schizofrenia prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, niebezpiecznych zarówno dla osoby dotkniętej zaburzeniem, jak i dla jej otoczenia. Bez odpowiedniej farmakoterapii i psychoterapii objawy schizofrenii mogą się nasilać. W wyniku tego osoba z zaburzeniem coraz częściej traci kontakt z rzeczywistością. Bez leczenia może ona nie poradzić sobie w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ponadto osoby cierpiące na schizofrenię, które nie przyjmują leków, często mają myśli samobójcze i podejmują próby odebrania sobie życia. Dodatkowo zdarza się, że popadają w nałogi. Jeśli Twój bliski nie może poradzić sobie z uzależnieniem, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie: https://filozofia.net.pl/. Dzięki temu będziesz mógł zapewnić mu profesjonalną pomoc i wesprzeć go w leczeniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS