W związku z pandemią koronawirusa w instytucjach kultury nadal obowiązują obostrzenia sanitarne. To przede wszystkim dezynfekcja rąk, dystans i zakrywanie ust i nosa. Obowiązuje również limit – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
– W obecnym rygorze nie przyjmujemy grup i na razie nie organizujemy żadnych eventów – mówi Izabela Kowalewska, z-ca dyrektora Muzeum Miasta Pabianic. – W naszym przypadku jednocześnie może przebywać w budynkach po maksymalnie piętnaście osób, z podziałem na salę.
W pierwszych dniach pojawiło się kilkunastu chętnych.
– Tłumów nie mamy. Ludzie muszą się ponownie przyzwyczaić do tego, że się otworzyliśmy. Z naszej szerokiej oferty edukacyjnej korzystały przede wszystkim grupy szkolne i przedszkolne. Teraz to jest ograniczone, więc odwiedzających muzeum na pewno będziemy miel mniej – dodaje Izabela Kowalewska.
W ofercie muzeum jest indywidualne zwiedzanie wystaw. Nie ma grupowych oprowadzań.
Najnowsza wystawa jaką możemy zobaczyć zatytułowana jest „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”. Ekspozycja składa się z kilku modułów tematycznych: instrumenty i muzyka pradziejów i wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich, kościelna, dworska, miejska i ludowa oraz filozoficzne aspekty muzyki i muzykowania w średniowieczu.
– Dodatkiem jest niewielki, acz intrygujący, kącik celtycki – mówi Izabela Kowalewska. – Z powodu pandemii wystawę widziało niewielu mieszkańców, więc tym bardziej zapraszamy.
Wystawa czynna do 31 marca.
Tuż przed drugim lockdownem otwarto wystawę „Afryka na kartkach pocztowych XIX i XX wieku. Ze zbiorów miasta Pabianic”. W tym przypadku również nie było okazji do szerszej prezentacji ekspozycji mieszkańcom miasta. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia.
Odwiedzając pabianickie muzeum warto wejść również do sal, w których możemy podziwiać wystawy stałe. Są to: „Kowalstwo ginący zawód”, „Symbol miasta. Oblicza dworu”, „Alkierz Jana Szulca”, „Fauna Polski”, „W chłopskiej zagrodzie. Kultura materialna tradycyjnej społeczności wiejskiej okolic Pabianic” oraz ekspozycja ze zbiorów sztuki „Portrety”.
Jeśli chodzi o cennik to nic się nie zmieniło. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 3 złote, a ulgowy 1,5 zł. W piątki jest wstęp bezpłatny. Z Kartą Pabianiczanina czy z Wojewódzką Kartą Rodzin Wielodzietnych są zniżki. Dzieci wchodzą w gratis, a dorośli za połowę ceny.
Muzeum Miasta Pabianic jest czynne od wtorku do czwartku w godz. 10.00-15.00, w piątki 10.00-18.00, w soboty 12.00-17.00 i w pierwszą niedzielę miesiąca 12.00-17.00.
W lutym pierwsza niedziela miesiąca wypada właśnie w ten weekend.
– Serdecznie zapraszamy. Otworzyliśmy swoje drzwi i liczymy na to, że mieszkańcy miasta będą nas odwiedzać, oglądać zbiory muzeum i nowe wystawy – zachęcają pracownicy muzeum.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS