Od lutego tego roku, w ogrodach Muzeum Kapitolińskiego możemy podziwiać zrekonstruowany, olbrzymi posąg przedstawiający cesarza Konstantyna Wielkiego. Niestety odwiedzający muszą się pospieszyć z podziwianiem tej monumentalnej rzeźby – już za kilka miesięcy zostanie ona przeniesiona.
Rekonstrukcja olbrzymiego posągu, czyli jak odtworzyliśmy antyczną sztukę
Kolos Konstantyna to olbrzymia rzeźba, która powstała w IV wieku. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko kilka fragmentów, m.in. dłoń, głowa i stopa. Zostały one odnalezione w bazylice Maksencjusza w 1486 roku. Początkowo zakładano, że Kolos mierzył ok. 8 metrów, ale aktualnie przyjmuje się, że osiągał wysokość nawet 13 metrów. Na początku 2024 roku w ogrodach Muzeum Kapitolińskiego została przedstawiona zrekonstruowana rzeźba Kolosa Konstantyna. Wykonano ją na podstawie rekonstrukcji metodą 3D, opierając się na znalezionych wcześniej fragmentach. Do rekonstrukcji użyto poliuretanu pokrytego kilkoma warstwami żywicy zmieszanej z proszkiem marmurowym i miką, aby uzyskać jak najbardziej rzeczywiste rezultaty. Po wielu tygodniach pracy, Kolos w końcu został pokazany, początkowo w 2022 roku jako element wystawy “Recycling Beauty”. Aktualnie możemy podziwiać go w ogrodach Muzeum Kapitolińskiego, ale tylko do 2025 roku – potem posąg zostanie przeniesiony, ale jego dalszy los nie jest jeszcze znany.
Kim był Konstantyn Wielki?
Konstantyn Wielki, znany również jako Gaius Flavius Valerius Constantinus, był rzymskim cesarzem panującym od 306 do 337 roku. Przekształcił on dawną kolonię grecką Byzantion w nową siedzibę cesarza, którą znamy pod nazwą Konstantynopol (obecnie Stambuł). Był również pierwszym cesarzem, który przeszedł na chrześcijaństwo, a w wyniku jego rządów cesarstwo przechodziło reformy polityczne, społeczne i ekonomiczne.
Zobacz także: Do 2050 roku znajdzie się pod wodą. To najrzadziej odwiedzany kraj na świecie. Lot trwa aż 36 godzin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS