A A+ A++

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 30 maja 2024 r. mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie I stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12 do 23.

Aktualizacja, godz. 13:13:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia o burzach z I na II. Od godz. 13 do 23 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.


Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca, by:

W czasie burzy:

  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni, pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych;
  • pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne, pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania;
  • osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

Na wypadek wiatru należy:

  • zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
  • nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
  • podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  1. Jeśli powstały zniszczenia – wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.
  2. Unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego).
  3. Nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Zgłoszenia awarii i potrzeby interwencji przyjmowane są pod nr tel. 112 i przez dyżurnego Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub 56 611 93 10 całodobowo.

fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwałtowne wzrosty stanów wody – ostrzeżenie hydrologiczne dla regionu
Następny artykułУвесь світ до ваших ніг – яким трьом знакам пророкують велике майбутнє