A A+ A++

Prawda jest jednak taka, że urok tych małych elementów jest ponadczasowy, a mozaika to w dalszym ciągu coś, co jest chętnie układane w wielu domowych łazienkach. Do wyboru mamy wiele typów tego rozwiązanie, dlatego, jeśli zamierzamy odświeżać nasze pomieszczenie, możemy być pewni, że znajdziemy coś dla siebie. Mozaika świetnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach, gdyż jest ona naprawdę nieduża. Co warto wiedzieć jej temat?

Do czego możemy wykorzystać mozaikę w niedużej łazience?

Najważniejszą zaletą mozaiki jest oczywiście to, że umożliwia nam ona wykańczanie bardzo nietypowych miejsc. Jeśli w ich wypadku zdecydujemy się na klasyczne płytki ceramiczne, będziemy musieli liczyć się z ich docinaniem na wymiar, co jest przecież bardzo uciążliwe. Mozaika świetnie sprawdzi się, jeśli będziemy zmuszeni obłożyć nią obudowę wanny, wypukłą ścianę, blat umywalki, brodzik o zaokrąglonych brzegach, czy też łuk wnęki na prysznic. Materiał ten nie jest tylko i wyłącznie eleganckim dekorem. Pozwala on nam również na ochronę naszej ściany przed groźną wilgocią. 

Mozaika równie dobrze sprawdza się na prostej podłodze, czy też ścianie. Jeśli jednak planujemy taką posadzkę, będziemy zmuszeni sprawdzić, czy konkretny produkt po prostu się do tego nada. Na rynku możemy spotkać się zarówno z mozaiką ścienną, jak i podłogową. Należy jednak pamiętać o tym, że mozaika wygląda najlepiej w formie wyróżniającego się fragmentu łazienkowej podłogi, czy też ściany. W związku z tym powinniśmy uważać na przesyt tego materiału, gdyż może być on bardzo męczący dla oka. 

Mozaika w małej łazience – o czym należy pamiętać?

W przypadku, gdy zamierzamy ułożyć mozaikę w małej łazience na każdej ze ścian, dzięki czemu stworzymy bazę dla pozostałych elementów dekoracyjnych, należy pamiętać, aby postawić na jasne kolory. Ciemne obszary sprawią, że nasze wnętrze zostanie optycznie zmniejszone, a przecież tego nie chce nikt z nas. Tego typu barwy stwarzają wręcz wrażenie klaustrofobicznej przestrzeni. W związku z tym idealnym wyborem będzie jasna mozaika, której zadaniem może być imitacja struktury betonu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby postawić na kolor beżowy lub też jasnego drewna. Dzięki połączeniu drewna oraz bieli będziemy w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, a przecież takie działanie w małej łazience, jest bardzo mile widziane.

Jakie rodzaje mozaik wyróżniamy?

W skład klasycznej mozaiki ceramicznej wchodzą nieduże kwadratowe płytki łazienkowe, których długość boku zwarta jest w przedziale od 1 do 3 cm. Rozwiązanie to jest bardzo eleganckie, jednak jego układanie to czasochłonny proces. Aktualnie jednak w sklepach możemy spotkać się ze specjalnymi siatkami o wymiarach na przykład 30 × 30 cm. W przypadku tego rozwiązania małe kwadraciki będą połączone, dzięki czemu praca będzie przebiegała znacznie szybciej. Nie możemy również nie wspomnieć o szklanej mozaice, która po podświetleniu okaże się bardzo wyjątkowym wykończeniem naszej ściany. Warto także przytoczyć mozaikę kamienną. Jest ona tworzona zarówno z regularnych, jak i nieregularnych kształtów, które cechują się różnymi barwami. Dla osób, które przepadają za niestandardowymi rozwiązaniami, przeznaczona jest mozaika z metalu lub też drewna. 

Czy układanie mozaiki to trudny proces?

Wbrew ogólnie przyjętej opinii układanie mozaiki wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się nam wydawać. Dlaczego? Przede wszystkim za sprawą wyżej wspomnianych arkuszy, które usprawniają całą pracę. Dzięki temu rozwiązanie układanie mozaiki jest bardzo zbliżone do klejenia sporych płytek. Nie możemy jednak zapomnieć, że konieczne jest wcześniejsze przygotowanie ściany, czyli jej oczyszczenie, wyrównanie oraz zagruntowanie. Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do pomiarów, dzięki którym możliwe będzie zminimalizowanie procesu docinania. Fugowanie w przypadku mozaik przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku klasycznych płytek, dlatego czynność ta nie powinna nas zbytnio martwić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOczyszczacz powietrza – zbędny wydatek czy urządzenie niezbędne w każdym mieszkaniu?
Następny artykuł7 rzeczy, które warto wiedzieć o wysokich obcasach