– Po doświadczeniach w szkole nic tu nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi – przyznaje. Finansowo nie czuje większych ubytków w budżecie. Wpisana w sztywny, 8-godzinny grafik, po powrocie do domu, zapomina o pracy.
– Zupełnie inaczej niż w szkole, gdzie poza lekcjami, czy przygotowaniem się do tych zajęć, mnóstwo czasu pochłaniała biurokracja, często zupełnie zbyteczna. Przykładowo, po egzaminie ośmioklasisty trzeba napisać analizę wyników, która zajmowała mi średnio dodatkowe 60 godzin, a co roku są cztery takie egzaminy, w tym trzy próbne. Nierzadko więc siedziałam w domu przed komputerem do godz. 23, przygotowując różne zestawienia – opowiada. Zwraca uwagę na jeszcze inną kwestię – Od nauczycieli wymaga się, zresztą słusznie, ciągłego podnoszenia kwalifikacji i odbywania szkoleń, z czego jesteśmy rozliczani. Z reguły musimy za to płacić z własnej kieszeni. Gdy w mojej nowej pracy poszłam na szkolenie, to dostałam burę od dyrektora za to, że sama za nie zapłaciłam – mówi.
Praca dla byłego nauczyciela. A może własny biznes?
Wprawdzie według danych MEN, w ostatniej dekadzie liczba zatrudnionych w polskim systemie oświaty nauczycieli wzrosła z 649,8 tys. do 719,6 tys., ale etaty pedagogów zaczynają poważnie pustoszeć. Do 31 maja br. rozwiązano pawie 1,5 tys. umów, a w planach jest zakończenie kolejnych 4,7 tys. Jedni odchodzą na rentę i emeryturę, inni kończą z zawodem i szukają miejsca w zupełnie nowych obszarach – od księgowości, przez działy HR, copywriting i posady handlowców, po obszary związane z IT. Jeszcze inni stawiają na swoje własne biznesy, zwykle związane z oświatą – prowadzą kursy, szkoły językowe, warsztaty. W ostatnich miesiącach z pracą „przy tablicy” pożegnali się nawet pedagodzy bardzo znani w mediach społecznościowych, m.in. Dawid Łasiński, który osiem lat temu zaczął budować rozpoznawalną dziś markę „Pan Belfer — nauczyciel z Internetów”, czy znany w środowisku sygnalista i zarazem polonista w jednym z sopockich liceów ogólnokształcących — Paweł Lęcki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS