A A+ A++

fot. Dominik Smolarek / www.dominiksmolarek.pl

Wielkie zmiany w Movistar Team. Hiszpańska grupa po niemal 30 latach współpracy brzydko pożegnała się z Jose Luisem Arrietą. W skład sztabu wejdą natomiast dwie głęboko umoczone w doping postacie, Leonardo Piepoli i Jose Ibarguren Taus.

Arrieta związany był z Movistarem, wówczas Banesto, od 1993 roku, początkowo jako oddany pomocnik Miguela Induraina. Zespół reprezentował do 2005 roku, a po zakończeniu kariery sportowej powrócił w roli dyrektora sportowego w 2011.

Hiszpańska dziennik „AS” pisze, że 50-letni Hiszpan rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko ekipie Movistar. Arrieta miał ostatecznie zostać odsunięty podczas Vuelta a Espana, a jego funkcję przejął dyrektor ds. szkolenia Patxi Vila. Ruch ten był wynikiem wcześniejszych sporów, które zbiegły się w czasie z przybyciem do drużyny Vili w 2020 roku, co spowodowało zmianę roli Arriety i znaczne ograniczenie jego obowiązków.

Jeden z incydentów, który pokazał, że za kulisami ekipy z Nawarry panuje konflikt, został uchwycony w drugim sezonie filmu dokumentalnego, dostępnego na platformie Netflix, pod tytułem „Zaskakujący dzień: Zespół Movistar od szatni” i dotyczył skasowania zapisu kamerki GoPro, umieszczonej w samochodzie drużyny, podczas Vuelty 2020. Doszło wówczas do ostrej wymiany zdań między kolarzami a ich dyrektorem, co było “katalizatorem, który spowodował, że Arri się wyłączył”, Movistar nie chciał, by ten dramatyczny moment ujrzał światło dzienne.

Arrieta odchodzi, natomiast jak informuje „El Pais”, w sztabie Movistar pojawią się doktor Jose Ibarguren Taus oraz byli zawodnicy, Ivana Velasco, który pracował w Astanie jako specjalista w dziedzinie technologii, biomechaniki, big data i aerodynamiki, oraz Leonard Piepoli, ostatnio trenujący kilku zawodników, w tym Alberto Bettiola.

Ibarguren Taus był już lekarzem Banesto w latach 2000–01, a więc w tym samym czasie, kiedy Piepoli reprezentował hiszpańską formację (1999–2003). Panowie znają się również z czasów współpracy w Saunier Duval-Prodir. Drużyna ta była sprawcą jednego z największych skandali dopingowych w kolarstwie. W 2008 roku Riccardo Ricco i właśnie Piepoli zostali wyrzuceni z Tour de France, za doping preparatem EPO-CERA.

Dopingowy smrodek ciągnie się za Tausem już od końcówki zeszłego wieku. Rok po skandalu z Festiną, kiedy to w 1998 roku Willy Voet został zatrzymany przez policję w samochodzie Festiny, w którym znaleziono różne środki dopingujące, w tym erytropoetynę, amfetaminę i hormon wzrostu, Voet zarzucił Tausowi, że ten stosował doping w drużynie Lotto. Voet wystąpił w belgijskiej telewizji i powiedział: “Kiedyś potrzebowałem EPO i poprosiłem o to masażystę z Lotto. On porozmawiał z hiszpańskim zespołem medycznym i w ciągu 24 godzin miałem [EPO]”.

Hiszpański doktor po rozstaniu z Lotto na dwa lata trafił do Banesto, następnie pracował w Lampre (2002-04 – wpadki na EPO Raimondasa Rumsasa i Sergio Barbero), Euskaltel (2005 – zwycięstwo człowieka znikąd Iñigo Landaluze w Criterium du Dauphine Libere), Saunier Duval (2006-09), ponownie w Lotto (2010-11 – 2011 najlepszy rok w historii ekipy, dominacja Phillipe’a Gilberta), a od 2012 roku pracował w ekipie Patricka Lefevere’a. Tylko w pierwszym sezonie współpracy liczba odniesionych zwycięstw belgijskiej grupy skoczyła z 8 w 2011 roku do 50.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier: Obszary do współpracy z samorządami są ogromne
Następny artykułPołączyli siły w tańcu