A A+ A++

Funkcjonowanie Lokalnego Centrum Kompetencji w Moszczenicy to szereg udogodnień zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. W jego kształtowaniu pomagali naukowcy z Politechniki Częstochowskiej, którzy do analizy danych wykorzystują m.in. sztuczną inteligencję.

Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest moduł do monitorowania stanu wodomierzy, który jest pilotażowo wprowadzany w gminie Moszczenica. Ten system działa jedynie w kilku miejscach w kraju. Umożliwia on inteligentne analizowanie spływających danych. To pozwala wykryć różnego rodzaju anomalia. Od razu wiemy na przykład o pojawieniu się awarii wodomierza czy systemu wodociągowego, a nawet o nieuprawnionym poborze wody – wyjaśnia prof. Rafał Scherer.

Pomoc we współtworzeniu centrum zadeklarował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, który liczy na to, że gmina Moszczenica będzie dzięki temu wizytówką dla całej ziemi łódzkiej i nie tylko.

W Moszczenicy cyfryzacja administracji rozwija się najlepiej spośród wszystkich samorządów województwa łódzkiego. Chcemy, by w każdej gminie naszego regionu zostały wprowadzone bardzo nowoczesne narzędzia informatyczne, które usprawnią ich działanie i sprawią, że załatwianie spraw urzędowych będzie się odbywało zdecydowanie szybciej. Wiedzę, którą zdobywają tutejsi samorządowcy w zakresie informatyzacji lokalnych instytucji, jest wyjątkowa w skali całego kraju. Dlatego właśnie tutaj będziemy starali się ulokować dodatkowe rządowe środki finansowe, aby to miejsce rozbudowywać. Dzięki temu chcemy promować województwo łódzkie, a później być może uda się nam zostać w tym zakresie liderami w skali całego kraju – mówi wojewoda.

Dumny z powstania tak nowoczesnego miejsca jest Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica, który zapowiada, że zdobyte dzięki temu doświadczenie jest gotów przekazać innym samorządom. 

Uważam, że jesteśmy w stanie pomóc innym poznać to, co sami wdrażaliśmy przez 10 lat. Nasze centrum kompetencji ma zapewnić wszystkim możliwość korzystania z najnowocześniejszych dóbr informatycznych. Miejsce, w którym jesteśmy, było kiedyś zakładem przemysłu bawełnianego. Teraz czas na coś nowego. Jesteśmy w stanie nasze dokonania przekazać innym samorządom, a to dzięki wykwalifikowanemu zespołowi. Współpracujemy z Politechniką Częstochowską oraz Politechniką Łódzką, ale też z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. To do czego już doszliśmy, jest naszym wspólnym sukcesem.
Konsorcjum tworzy obecnie siedem samorządów, w tym dwa powiaty oraz pięć gmin. Dołączyć do nich ma pięć kolejnych podmiotów: miasta Tomaszów Mazowiecki i Tuszyn oraz gminy Brańszczyk, Dąbrowa Zielona oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w powiecie łódzkim wschodnim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Polsce. W listopadzie potwierdzono ponad pół miliona zakażeń
Następny artykułSłubicki ZUWŚ realizuje kolejne ważne zadanie