We wtorkowy wieczór, 24 maja w dworze Karwacjanów odbyła się XX gala Mostów Starosty. Nagroda honorująca ludzi kultury i sztuki. Wręczona została również po raz 12. Nagroda „Przęsło” dla młodych, poczatkujących i równocześnie utalentowanych i dobrze rokujących twórców.
Otwarcia gali dokonał Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu dr n.med. Franciszka Rachela.
Kolejnym punktem gali był mini koncert w wykonaniu młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Na scenie wystąpiły Emilia Cisowska i Weronika Juruś przy akompaniamencie Tomasza Kubali i Mirosława Bogonia, a następnie zespól Rush, w składzie: Julia Król, Paweł Jędrzejowski, Mikołaj Tarsa i Bartłomiej Rafa (instruktor Agata Masztafiak).
Po zakończonym koncercie, odegrane zostało „Sto lat”, ku zaskoczeniu dyrektora Muzeum, obchodzącego w tym dniu swoje urodziny. Życzenia w imieniu zebranych złożyła starosta Maria Gubała.
„Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata – słyszy i widzi – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie”- od słów Josepha Conrada rozpoczęła swoje wystąpienie starosta Maria Gubała. – Tak jest z laureatami Mostów Starosty i Przęsła – widzą i słyszą więcej i starają się, abyśmy także słyszeli, widzieli oraz czuli więcej i za to im dziękujemy. Dzisiejszego wieczoru będę miała zaszczyt wręczyć mieszkańcom tej ziemi – nagrody, będące podziękowaniem za ich działalność na różnych płaszczyznach, za ich lokalny patriotyzm, za pamięć o korzeniach. Pomimo dzielących was niekiedy setek kilometrów, pomimo życia w „wielkim świecie”, wciąż pamiętacie o swoim pochodzeniu. I za to serdecznie dziękuję.
W tym roku Kapituła Mostów Starosty pod przewodnictwem starosty Marii Gubały w składzie: Ryszard Guzik – radny Rady Powiatu Gorlickiego i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Tadeusz Mikrut – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Yvetta Walecka – podinspektor Wydziału Polityki Społecznej, Promocji i Informacji. dokonała wyboru 6 laureatów.
Wyróżnienia otrzymali:
- Natalia Hładyk – za konsekwencję w popularyzacji łemkowskiej kultury plastycznej oraz efektywną pracę Centrum Kultury imienia Bohdana Ihora Antonycza w Gorlicach
- Elżbieta Knapik – dyrektor Biblioteki Biecz, za osobiste zaangażowanie w rewitalizację obiektu bieckiej książnicy i osiągnięcia w upowszechnianiu czytelnictwa
- Robert Motyka – za aktywność i wszechstronność w lokalnej działalności kulturalnej, w szczególności za osiągnięcia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej
w Siedliskach - Michał Szarowicz – za znaczące osiągnięcia twórcze w zakresie kompozycji i aranżacji muzyki współczesne
Przęsło 2022 za imponujące osiągnięcia w dziedzinie poezji i sugestywne opowiadania o małej ojczyźnie otrzymała Urszula Honek.
Głównym punktem gali, było wręczenie nagrody głównej – Mostu Starosty 2022.
– Bardzo często zadajemy sobie pytanie: „dlaczego Bóg stworzył najpierw mężczyznę, a później kobietę”? Odpowiedź jest oczywista – stworzenie doskonałości wymaga przecież wielkiej uwagi i precyzji. Napoleon Bonaparte, znany z podboju Europy i dziesiątek kobiecych serc zwykł mawiać, iż „piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta – sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga skarbem” – . – mówiła podczas laudacji starosta Maria Gubała.
Po tych słowach nastąpiło wręczenie Mostu Starosty 2022 Ewie Wachowicz, za wybitne osiągnięcia w promocji sztuki kulinarnej i upowszechnianie kultury ziemi gorlickiej.
Tegoroczna laureatka, nie kryjąc wzruszenia mówiła: „Gdy otrzymałam nagrodę Miss Polonia, mój tato nie był zbytnio zadowolny. Gdyby był tu ze mną dzisiaj, wiem, że byłby ze mnie dumny. To dla mnie wyjątkowa nagroda”.
W skrócie przedstawiamy sylwetki laureatów wszystkich tegorocznych nominowanych do nagrody Mosty Starosty 2022.
Nagroda główna Most Starosty 2022
Ewa Wachowicz – połączenie skromności, wspaniałej urody i jasności umysłu. W 1991 r. wybrano ją najmilszą studentką Akademii Rolniczej, a podczas juwenaliów okrzyknięto I wicemiss. Niewiele później wygrała konkurs na Miss Małopolski. W 1992 r. zdobyła koronę Miss Polonia, a w wyborach na najpiękniejszą kobietę świata wybrano ją III wicemiss. Rok później została Miss Świata Studentek. Po rocznym urlopie dziekańskim, wróciła na studia w krakowskiej Akademii Rolniczej. Przyjęła propozycję objęcia posady sekretarza prasowego w rządzie Waldemara Pawlaka. Z urzędem Rady Ministrów rozstała się wraz z dymisją gabinetu. Sekretarzem prasowym była 472 dni. Po powrocie do Krakowa ukończyła studia magisterskie z zarządzania jakością w Akademii Ekonomicznej.
Zawodowo związała się ze szklanym ekranem. Od ponad 15 lat ma swój własny autorski program „Ewa gotuje” emitowany w telewizji Polsat. Od pięciu lat prowadzi restaurację „Zalipianki Ewa Wachowicz” w Krakowie. Wydała kilka książek z najlepszymi przepisami kulinarnymi. Ewa Wachowicz jest jedną z Polek, które osiągnęły ogromny sukces oraz otrzymały wiele prestiżowych tytułów i nagród. Należy również dodać, iż w roku 2006 dzięki pomocy Ewy Wachowicz udało się pozyskać środki finansowe z Fundacji POLSAT na zakup lasera diodowego dla potrzeb Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach.
Przęsło 2022
Urszula Honek – urodzona w pobliskich Racławicach, obecnie mieszkająca w Krakowie, została szybko dostrzeżona przez czytelników, a przez krytykę uznana za jedną z najciekawszych poetek swojego pokolenia.
W roku 2013 została laureatką Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego.
Jej pierwszym pisarskim dzieckiem jest „Sporysz”. Ten debiut, w roku 2016 przyniósł jej finał Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz nominację w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy 2015 roku.
Kolejny tom poezji, zatytułowany „Pod wezwaniem” wydany w 2018 roku, przyniósł nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. Rok 2020: Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a rok 2021 nagrodę im. Adama Włodka, przyznawaną corocznie przez Fundację Wisławy Szymborskiej.
W tym samym roku, w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymała nominacje do Nagrody – stypendium im. Stanisława Barańczaka.
W jej utworach istotną rolę pełni nastrój. Udaje się jej stworzyć język opisujący emocje, doświadczenia i lęki w taki sposób, że wydają się nam znajome, niczym własne.
Jej debiutancki zbiór prozy wydany w bieżącym roku nosi tytuł „Białe noce”.
Sama poetka twierdzi, że „autor nie powinien komentować swoich wierszy, bo czytelnik sam znajdzie do nich własną drogę. Wierzy także, w pewną bliskość pomiędzy czytającym a twórcą – i choć to niezwykle rzadkie, jednak się wydarza.
Wyróżnienia:
Natalia Hładyk – od kilkunastu lat jest związana ze Zjednoczeniem Łemków. W 2004 roku, młodej, bo zaledwie 23-letniej Natalii powierzono funkcję kuratora Międzynarodowej Prezentacji Twórczości Plastycznej Artystów Łemkowszczyzny „Łemkowskie Jeruzalem”. Z organizacją tego przedsięwzięcia poradziła sobie doskonale, kontynuując go przez kolejne 21 edycji. To jedyny projekt stricte artystyczny, realizowany przez mniejszość etniczną na tak dużą skalę. Od 2010 r. realizuje program „Spotkania z Łemkowszczyzną”, będący istotnym elementem prowadzenia dialogu międzykulturowego w regionie różnorodnym kulturowo.
Kolejne wyzwanie przyniósł rok 2011: kierowanie działalnością Centrum Kultury im. Bohdana Ihora Antonycza w Gorlicach. Dzięki jej kreatywności i operatywności, Centrum tętni życiem, zdobywając przychylność i poparcie zarówno lokalnej społeczności jak i instytucji kulturalnych i samorządów.
Dzięki udziałowi w programie „Labib” i projekcie pn. „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”, realizowanym wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczna w Gorlicach, zasoby biblioteczne Centrum zostały opracowane w programie bibliotecznym „SOWA” oraz wprowadzone w obieg wypożyczeni on-line.
W ramach łemkowskiej „Watry” od ponad 10 lat prowadzi własny program spotkań autorskich i tematycznych „Przestrzeń słowa”, do którego zaprasza wybitnych pisarzy, dziennikarzy oraz autorów publikacji naukowych, a poruszane tematy dotyczą ważnych kwestii za zakresu kultury, historii, etnografii oraz spraw społecznych dotyczących Łemkowszczyzny oraz jej mieszkańców.
Jej autorskim projektem, zrealizowanym w 2008 r. , był „Zapomniane wsie Łemkowszczyzny”. Jego symbolem stały się drewniane drzwi z odrzwiami nieistniejących chat w pięciu wyludnionych miejscowościach: Czarne, Długie, Nieznajowa, Lipna i Radocyna. Projekt, który odbił się szerokim echem w mediach, jest do dziś milczącym i wymownym świadkiem historii.
Elżbieta Knapik – dyrektor Miejskiej i Gminnej Publicznej w Bieczu, inicjatorka i koordynatorka projektu informatyzacji bibliotek w powiecie gorlickim oraz kreatorka życia kulturalnego tego królewskiego grodu. W każdej z tych ról odnajduje się doskonale.
Bieczanka od urodzenia. Tutaj chodziła do szkoły podstawowej, następnie do liceum, a po zdanej maturze postanowiła wyjechać do Warszawy, by studiować na Uniwersytecie Warszawskim „bibliotekoznawstwo i informacje naukowo-techniczną”. Jak twierdzi, dobrze funkcjonująca biblioteka powinna spełniać trzy elementy: mieć dobry księgozbiór, odpowiedni lokal i wykwalifikowany personel.
Biecka biblioteka spełnia wszystkie trzy. Księgozbiór jest bogaty – w 2021 roku został uzupełniony o ponad pięć tysięcy książek zakupionych ze środków pochodzących z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz własnych.
Placówka ma swój klimat – to dawna synagoga, w której udało się odrestaurować zabytkowe malowidła dzięki po zyskanym środkom krajowym i europejskim.
Natomiast personel to prężny, skuteczny i dobrze działający zespół, dla którego priorytetem jest utrzymanie kontaktu z czytelnikami. By wracali nie tylko po ciekawa książkę, ale również na spotkania kulturalne i edukacyjne, gdyż obcowanie z książką i szeroko pojętą kulturą jest lekiem na każde zło.
Robert Motyka – pasjonat rzeźby i muzyki, ambasador naszej małej ojczyzny, który swoją działalnością udowadnia, że małe miejscowości mają wielki potencjał. Żyje się w nich ciekawie, realizując swoje marzenia.
Od lat dostrzega integrująca rolę różnorakich działań w zakresie kultury. Pracę łączy z pasją rozsławiając gminę Bobowa i powiat gorlicki w dalekiej Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kazachstanie, we Włoszech czy Francji. Swoją pasję artystyczną rozpoczął od malowania obrazów i rzeźbienia w drewnie. Głównie zajmuje się sztuką sakralną. Rzeźby wykonuje głownie na zamówienia do kościołów na Sądecczyźnie i dla prywatnych odbiorców. Można je podziwiać w Limanowej, Podłopieniu, Brzostku, Szczawie i Borowej Wsi na Śląsku. We współpracy z konserwatorami sztuki prowadzi prace restauratorskie wielu zabytkowych obiektów, wśród których między innymi znalazły się ołtarze w kościołach pw. św. Mikołaja w Siedliskach czy w Bieczu. Będąc w Bobowej warto przyjrzeć się fontannie z rzeźbą bobowskiej koronczarki. Ten symbol Bobowej wyszedł spod dłuta Roberta Motyki. W soboty, dłuto zamienia na batutę, gdyż od ośmiu lat jest kapelmistrzem orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach. Z orkiestrą jest związany od początku jej istnienia, czyli od roku 1983, a od 8 lat pełni funkcję dyrygenta. Od ponad 15 lat, wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej w Siedliskach organizuje koncerty kolędowo-noworoczne, „Z pieśnią przez dzieje Ojczyzny”, „Historia muzyką pisana”, „Muzyka łączy pokolenia”, „Habemus Papam”. Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, orkiestra wystąpiła z koncertem patriotycznym na krakowskim Rynku, podczas odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego i Wieniawy Długoszowskiego w Bobowej. Promując swoją małą ojczyznę koncertowała w Wiedniu, Częstochowie, Tyńcu, Krakowie-Łagiewnikach i Białej koło Legnicy. Orkiestrze patronuje Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Robert Motyka angażuje się również w działalność charytatywną, czy to jako doradca w sprawach artystycznych i gospodarczych dotyczących siedliskiej parafii, sponsor nagród w szkolnych konkursach, organizator niekomercyjnych koncertów, czy też wieloletni współpracownik Caritas Katowice, który wśród mieszkańców Siedlisk, Biesnej i Sędziszowej rozprowadził kilkadziesiąt ton produktów żywnościowych z Banku Żywności.
Michał Szarowicz – uważa, że muzyka lepiej oddaje emocje niż najbardziej wyszukane słowa. To uniwersalny język ludzkości, który potrafi wywołać nasz śmiech, nasze lęki, przekazać nasze aspiracje. Wyraża to, czego nie da się powiedzieć i na temat czego nie da się milczeć. Na co dzień twardo stąpa po ziemi, w muzyce jednak stara się wzlatywać wysoko i nie dostosowywać się żadnych przyjętych kanonów. Jego rodzinnym miastem są Gorlice, tutaj mieszkał przez 19 lat, chodził do szkoły. To tutaj rozpoczął swoją wielką przygodę z muzyką. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii. Jest laureatem 3 nagrody w VI Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego organizowanego w ramach 11 Festiwalu NDI Sopot Classic 2021. Pomimo młodego wieku posiada już spory dorobek muzyczny, tym muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
More Joomla ExtensionsZgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS