A A+ A++

Na wniosek prezydent miasta Marka Materka radni Rady Miejskiej 11 marca br. przyjęli uchwałę, która nadała nazwę dla mostu w ciągu ulicy Radomskiej w Starachowicach. Słowa weszły w czyny i przy moście ustawione zostały tabliczki z nazwą: „Obrońców Ukrainy 2022 roku”.

Tak brzmiało uzasadnienie uchwały:

Celem podjęcia przez Radę Miejską uchwały dotyczącej nadania mostowi położonemu w ciągu ulicy Radomskiej w Starachowicach przy zalewie Pasternik imienia „Obrońców Ukrainy 2022 roku” jest uczczenie obywateli Ukrainy, którzy skutecznie bronią się przed rosyjską agresją wymierzoną nie tylko w niepodległość ich państwa, lecz również w takie wartości jak wolność i demokracja. Jako mieszkańcy państwa sąsiadującego z Ukrainą codziennie obserwujemy heroiczną walkę podejmowaną przez wojsko oraz społeczeństwo Ukrainy, ale także wspieramy setki tysięcy obywatelki tego państwa, otwierając nasze domy, oferując schronienie oraz wszelką pomoc i w pełni solidaryzując się z ukraińskim narodem. W tym trudnym czasie mieszkańcy Starachowic aktywnie włączają się w organizację pomocy humanitarnej, a także przyjmują do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Warto również przypomnieć, że w Starachowicach od lat osiedlają się osoby pochodzące z Ukrainy i stanowią integralną część naszej społeczności. 

Nadanie mostowi imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku będzie symbolizowało łączność między dwoma narodami i stanowić będzie przyjazny, solidarny gest wobec drugiej grupy narodowościowej w mieście.

Transformacja świadomości politycznej i prawnej obywateli Ukrainy zapoczątkowana wydarzeniami związanymi z tzw. „Rewolucją Godności” w 2014 roku wywołała agresję rosyjską skutkującą bezprawnym zajęciem Krymu oraz utworzeniem na terenie Ukrainy nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. republik ludowych. Ukraina od ponad 7 lat mierzyła się z agresją i wojną hybrydową ze strony Rosji powodującą nieprzerwane ataki zagrażające bezpieczeństwu państwa.

Przez zmiany w Konstytucji Ukrainy w 2019 roku państwo to jasno opowiedziało się za proeuropejską polityką i wyraziło chęć przystąpienia nie tylko do Unii Europejskiej, ale i do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Niniejsze działania podejmowane przez niepodległą i w pełni suwerenną Ukrainę spowodowały nasilenie ataków ze strony Rosji, które ostatecznie przerodziły się w działania wojenne w lutym 2022 roku.

W kontekście wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą naszego państwa, warto przywołać hasło doktryny Jerzego Giedroycia: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Obecnie słowa te nabierają wyjątkowego znaczenia. Heroiczna walka podejmowana przez obrońców – bohaterów Ukrainy z rosyjskim agresorem zasługuje na szczególny wyraz uznania i upamiętnienia ze strony Starachowic.

Na sesji obecnych było 18 radnych. 17 osób było ZA. 1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBerlin i “klein Berlin” na jednej pocztówce. Dzieła tych samych architektów w Niemczech i Bydgoszczy
Następny artykułAbandoned nigdy nie zadebiutuje? Twórcy zaczynają zacierać ślady po grze