Najmniejsze mieszkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wyjątkowo szerokiej grupy klientów. Zakup jednopokojowego M to częste rozwiązanie stosowane przez zamożniejszych rodziców, których dzieci rozpoczynają studia w dużym mieście, z dala od rodzinnego domu. Zamiast wynajmować lokum i przez kolejne lata łożyć na comiesięczny czynsz, wybierają zakup małego M i spłatę rat kredytu. W ten sposób przynajmniej część środków wydatkowanych na zapewnienie dachu nad głową dla uczącej się latorośli zostanie w rodzinie, a nie w kieszeni właściciela wynajmującego mieszkanie. W kupionym w ten sposób mieszkaniu syn czy córka będzie mógł/mogła mieszkać po zakończeniu edukacji lub – gdy zajdzie taka potrzeba – będzie można je sprzedać, wycofując zainwestowane przez lata środki.
Ceny kawalerek
Zakup małego mieszkania to często jedyna rozsądna alternatywa dla posiadaczy większych mieszkań lub domów, którzy z różnych przyczyn są zmuszeni je opuścić, sprzedać i znaleźć dla siebie tańsze lokum. Konieczność takiej przeprowadzki bywa wynikiem rozwodu (i sprzedaży wspólnego mieszkania w celu podziału majątku przez małżonków), potrzeby uregulowania zobowiązań spadkowych czy spłaty długów. Zdarza się też, że sprzedaż dużego mieszkania (lub domu) i zakup kawalerki to jedyny sposób na zdobycia dodatkowych środków do życia lub środków na inne, szczególne cele (leczenie, wsparcie finansowe dzieci, etc.).
Liczną i znaczącą na rynku grupą klientów na zakup kawalerek są inwestorzy – zarówno ci, którzy chcą bezpiecznie ulokować posiadane środki, licząc na wzrost wartości nieruchomości, jak i ci, którzy nastawieni są na czerpanie zysku z najmu długo- lub krótkoterminowego. To oni w głównej mierze odpowiadają za wysoki popyt na mieszkania z tego segmentu zlokalizowane zarówno w dużych miastach jak również w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.
Trzeba również pamiętać, że lokale z tego segmentu – formalnie mieszkalne – poszukiwane są również przez przedsiębiorców. Małe mieszkania często bowiem są miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. W kawalerkach urządzane są kancelarie, biura czy gabinety.
Średnie ceny ofertowe kawalerek w 6 największych miastach
Tak różna, a przede wszystkim liczna grupa popytowa sprawia, że kawalerki są atrakcyjnym i niezmiennie poszukiwanym „towarem” na rynku. Wysokie zapotrzebowanie na tego typu lokale i umiarkowana podaż sprawiają, że ich ceny od wielu lat stale rosną. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że Warszawie tylko na przestrzeni ostatnich 3 lat ceny kawalerek wzrosły o 33,3 proc. Obecnie średnia cena ofertowa kawalerki wystawionej na sprzedaż w stolicy wynos … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS