A A+ A++

Nie tylko Polska walczy z falą upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury występują też w innych krajach Europy Wschodniej i Południowej. Na Bałkanach niemal każdego dnia jest 40 stopni Celsjusza, a nocą – około 30. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych dniach żar nie odpuści. O tym, jakie skutki – w skali mikro i makro – przynoszą takie upały, opowiadała w TOK FM dr Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Poland.


Zobacz wideo

– Na skutek przegrzania organizmu występuje udar cieplny, a więc przyspiesza nam tętno, wzrasta ciśnienie i zaczynamy mieć problemy z oddechem. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do omdleń, a nawet do zgonu. Tak wygląda działanie upałów na poziomie mikro. Natomiast w skali makro ekstremalnie wysokie temperatury obciążają przepustowość systemu ochrony zdrowia, co prowadzi do kolejnych niepotrzebnych śmierci – tłumaczyła gościni “Pierwszego programu” w TOK FM. 

Jak dodała, badania nie pozostawiają złudzeń. – Szacuje się, że przedwcześnie umrze co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób z powodu fal gorąca przetaczających się nad Europą. Trzeba podkreślić, że gdyby nie narażenie na ekstremalne ciepło, te osoby mogłyby żyć nawet kilkanaście lat dłużej – podkreśliła rozmówczyni Piotra Jaśkowiaka.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czym jest fala upałów?

Michalak twierdziła, że fala upałów, jak sama nazwa wskazuje, zakłada ekstremalne zjawiska, które utrzymują się dłużej niż chwilowa anomalia. Mowa o co najmniej dwóch dniach z temperaturą powyżej 30 stopni.

– Po pierwsze, nie jesteśmy przyzwyczajeni w naszej strefie klimatycznej, żeby fale nie tylko wysokich temperatur, ale i suchego powietrza, utrzymywały się przez długi czas. Nasze organizmy po prostu nie są przystosowane do funkcjonowania w tak ekstremalnych warunkach – zwracała uwagę ekspertka. – Oczywiście w wielu miejscach, w tym w Polsce, ten próg jest często przekraczany i już niemal regularnie czytamy o 40 czy 45 stopniach w ekstremalnych przypadkach, co jest realnym zagrożenie dla zdrowia i życia – tłumaczyła.

Fala upałów. Kto jest szczególnie narażony?

Michalak zwracała uwagę, że tak wysokie temperatury na wszystkich wpływają negatywnie, ale do grupy ludzi szczególnie wrażliwych zalicza się seniorów, czyli osoby powyżej 60. roku życia, dzieci oraz kobiety w ciąży. Wpływa to głównie na układ krążenia, czyli sercowo-naczyniowy. Gościni TOK FM podkreślała też, że fale upałów mogą prowadzić do większej liczby hospitalizacji. I tu pojawia się kolejny problem, bo szpitalne oddziały ratunkowe nie są na to gotowe, podobnie jak oddziały kardiologiczne, które i tak są obłożone. 

Fale upałów zabijają ludzi oraz obciążają gospodarkę

Michalak zwracała też uwagę na inne skutki wysokich temperatur, o których mówi się mniej. – W trakcie ekstremalnych upałów społeczeństwo jest mniej produktywne, bierzemy więcej zwolnień. Za mało też się mówi o fali przeziębień, które paradoksalnie towarzyszą upałom ze względu na niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji i dużej zmienności temperatur. Gdy na zewnątrz jest 34 stopnie w cieniu, a w klimatyzowanym biurze mamy 19 stopni, to takie amplitudy również negatywnie działają na nasze zdrowie – podkreśliła ekspertka. 

– Skala tych zjawisk jest dużo większa, niż myślimy. Rokrocznie ponoszone koszty są wyrażane w dziesiątkach czy setkach milionów złotych. Jednocześnie spotkałam się z szacunkiem dla jednego kraju europejskiego, że takie dodatkowe koszty zdrowotne i utraty produktywności [w trakcie upałów – red.] wyniosły 1 proc. PKB – podsumowała Michalak.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotrkowianin też zaczął treningi przed sezonem
Następny artykułElon Musk ujawnia żądania cenzury UE. Miał potajemnie ograniczać treści