A A+ A++

Mateusz Morawiecki opublikował dziś w mediach społecznościowych zdjęcie pochodzącego z Limanowszczyzny ks. Michała Olszewskiego, aresztowanego w aferze Funduszu Sprawiedliwości. – Zmaltretowany psychicznie ksiądz. Wychudzony, w fatalnej formie fizycznej – napisał były premier.

W mediach społecznościowych Mateusza Morawieckiego pojawił się dziś post ze zdjęciem pochodzącego z gminy Laskowa księdza Michała Olszewskiego, twórcy Fundacji Profeto.pl, aresztowanego w związku z toczącym się śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. 

Zmaltretowany psychicznie ksiądz, który nie miał kontaktu z bliskimi przez długi czas. Wychudzony, w fatalnej formie fizycznej. Od dawna w areszcie – a przecież powinien odpowiadać z wolnej stopy. To nie lata 80-te i stan wojenny. To ‘uśmiechnięta’ Polska. Dziś” – napisał Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

Jak się okazuje, dziś policja doprowadziła ks. Olszewskiego do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Sąd zajął się zażaleniem obrony dotyczącego przedłużenia aresztu. Portal Niezależna.pl donosi, że duchowny zeznawał m.in. w sprawie traktowania go przez służby. Ksiądz zeznawał ok. godziny. Mecenas Michał Skwarzyński, pełnomocnik księdza, stwierdził po zakończeniu rozprawy, że była to relacja “wstrząsająca”. Posiedzenie aresztowe ws. zażalenia ze strony obrony księdza przesunięto ostatecznie na 18 października. 

Przed budynkiem sądu na duchownego czekała grupka osób, która domagała się jego uwolnienia. Na zgromadzeniu pojawił się również operator Telewizji Republika, który uchwycił w kamerze moment, gdy ksiądz był w asyście policji – skuty kajdankami. 

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o przedłużeniu o kolejne trzy miesiące tymczasowego aresztu wobec ks. Michała Olszewskiego. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, która tuż przed tym postawiła duchownemu nowe zarzuty. 

Uwzględniając wniosek prokuratury, Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił decyzję sądu apelacyjnego, który pod koniec lipca postanowił o skróceniu stosowania środka zapobiegawczego. Przebywający od marca w areszcie kapłan na jej podstawie miał wyjść na wolność 31 sierpnia. Jednak w świetle ostatniego orzeczenia, będzie mógł opuścić areszt dopiero pod koniec listopada.

Kapłan z gminy Laskowa przebywa w areszcie od końca marca tego roku. Ze względów bezpieczeństwa jest izolowany od innych osadzonych. 


Sercanin i były egzorcysta to twórca fundacji Profeto.pl, która była beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości. Za dotację opiewającą na blisko 100 mln zł fundacja rozpoczęła budowę ośrodka “Archipelag” dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Po zmianie władzy w Polsce kierownictwo resortu sprawiedliwości dokonało analizy wyników konkursu i zdecydowało o wstrzymaniu finansowania niektórych projektów, w tym przedsięwzięcia fundacji Profeto.pl.

W marcu ks. Olszewski został zatrzymany przez ABW, a następnie aresztowany na trzy miesiące. W czerwcu sąd zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztowania wobec kapłana z Limanowszczyzny, któremu postawiono jednocześnie kolejne zarzuty – „prania pieniędzy”. Przesłuchany uzupełniająco w charakterze podejrzanego ks. Michał Olszewski nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W sierpniu ks. Michał Olszewski usłyszał dodatkowo zarzut brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu.

Według obrony jest to tzw. areszt wydobywczy, którego celem jest nakłonienie ks. Olszewskiego do zeznawania przeciwko byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, co ma wynikać z politycznego charakterze sprawy.

Poniżej dzisiejsza dyskusja na temat księdza Michała Olszewskiego w Telewizji Republika:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarsztaty LEGO
Następny artykułBaldur's Gate 3 – pojawiła się kolejna wielka aktualizacja. Wsparcie dla modów, ważne nowości w rozgrywce i wiele innych