A A+ A++

To historyczny, wielki sukces Miasta i Gminy Morawica. Po raz kolejny – 3 z rzędu została najlepszą gminą w kraju. W niezależnym, samorządowym rankingu Dziennika Rzeczpospolita Miasto i Gmina zajęła I miejsce wśród 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, uzyskując jednocześnie najwyższy wynik punktowy zarówno w swojej kategorii, jak i w kategoriach miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.

Od 17 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” (skład kapituły: Jerzy Buzek – Przewodniczący Kapituły, były premier RP, Europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Bogusław Chrabota- Redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, Anna Cieślak-Wróblewska – Redaktor dziennika „Rzeczpospolita”, Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związek Miast Polskich, Leszek Świętalski – Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Cezary Trutkowski- Prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Hanna Wawrowska autorka i szef projektu „Rzeczpospolita. Życie Regionów”.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych w Polsce.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane w ankiecie przygotowanej przez lokalne samorządy.

Gala wręczenia nagród miała miejsce w sali teatralnej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, w Warszawie.

Przed ogłoszeniem wyników odbyła się również sesja okolicznościowa pn. „Samorządna Rzeczpospolita po 40 latach”. W panelu, z udziałem Jerzego Buzka, Rocco Buttiglione, Jerzego Stępnia, Zbigniewa Janasa, Jana Olbrychta, Jana Jakuba Wygnańskiego oraz Jacka Karnowskiego, dyskutowano m.in. o tym jak przekazać młodemu pokoleniu ideę samorządności, poruszano problemy, z którymi borykają się samorządy lokalne oraz przypomniano historię i rolę, jaką odegrały komitety obywatelskie.

Ogłoszenie wyników XVII edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” miało w tym roku wyjątkowy charakter. Do udziału w gali zaproszono po pięć samorządów, które uzyskały największą liczbę punktów w każdej z kategorii. Zwycięzców rankingu wyczytywano w takiej kolejności, aby do ostatniej chwili pierwsze miejsce nie było wiadome. Odbierając ten zasłużony tytuł, już po raz trzeci dla gminy Morawica burmistrz Marian Buras nie krył wzruszenia – Dedykuję tę nagrodę wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Morawica. To nasz wspólny sukces. Cieszę się z zaufania, jakie otrzymałem, sprawując funkcję włodarza gminy od początku funkcjonowania samorządów lokalnych – podkreślił burmistrz Marian Buras.

W kategorii gmin wiejskich I miejsce zajęła gmina Wielka Wieś, zaś w kategorii miast na prawach powiatu I miejsce trafiło do Gliwic. Przyznano również specjalne wyróżnienie dla prezydenta Sopotu – Jacka Karnowskiego, który został tegorocznym Laureatem Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy. Nagroda przyznawana jest za wybitne działania związane z budową samorządu lokalnego.

Relacja z gali oraz wyniki rankingu https://rankingsamorzadow.rp.pl/

foto/źródło ckinfo.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie przy dworcu
Następny artykułPokaz filmu „Moja wielka grecka wycieczka”