Publikacja z dnia: 25-03-2021 18:03
Wybór monitora można traktować w kategorii wyzwania – dostępnych jest wiele modeli o różnych specyfikacjach i możliwościach.
W tym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując monitor gamingowy.
Jaki monitor do gier? Przyjrzyjmy się parametrom
Przed tym rodzajem monitora stoi najwięcej wyzwań – dobrym wyborem będzie model o rozdzielczości 4K, generujący doskonałej jakości obraz, realistycznie odwzorujący barwy, gwarantujący płynność i odpowiedni kontrast. Wybierają monitor gamingowy, należy zwrócić uwagę m.in. na przekątną i rozdzielczość, ale także czas reakcji matrycy, częstotliwość odświeżania ekranu i rodzaj matrycy.
Monitory do gier a rodzaj matrycy
Rozdzielczość – Full HD, WQHD, 4K
Częstotliwość odświeżania obrazu. Ten parametr ma naprawdę ogromne znaczenie! Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu to kolejny parametr, który powinien wyróżniać monitory do gier. Wartość tę podaje się w hercach – w przypadku monitorów gamingowych powinno to być 144 Hz lub 240 Hz. Efekt to m.in. płynna rozgrywka i możliwość szybkiej reakcji, co przełoży się na rezultaty.
Czas reakcji matrycy. Jest on podawany w ms – oznacza czas, w jakim jeden piksel może zmienić swój stan. Powinien być niższy niż 4 ms, najlepiej, jeśli wynosi 0,5 ms albo 1 ms. W innym wypadku monitor może generować obraz z niepożądanym efektem smużenia.
Przekątna ekranu monitora. Dla komfortu grania przekątna ekranu ma ogromne znaczenie –na małych monitorach nie gra się komfortowo i nie widać wszystkiego dokładnie – a szczegółowość oraz szybki czas reakcji gracza jest bardzo cenny i często wpływa na osiągane przez niego wyniki czy zwycięstwa. Minimum dla gracza to monitory 27”, polecanym wyborem będą jednak modele 32”.
Poza tym warto szukać modelu wyposażonego w nowoczesne technologie synchronizujące na bieżąco częstotliwość odświeżania ekranu z liczbą FPS, a także dbające o ochronę wzroku gracza.
(materiał zewnętrzny)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS