A A+ A++
  • 105 historycznych monet przekazał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej – Delegatura w Zamościu do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
  • Monety zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie.
  • Najstarsze pochodzą z I w. n.e.

W uroczystym przekazaniu monet uczestniczyli: Zastępca Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Sławomir Juś, Kierownik Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim nadkom. Artur Tymecki oraz Dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki.

Monety pochodzą z udaremnionej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej próby przemytu. Kolekcja zatrzymana została jakiś czas temu na przejściu granicznym w Zosinie. Numizmaty należały do obywatela Ukrainy, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie zgłosił ich do kontroli. Monety ukrył w swoim bagażu.

Wśród przekazanych do muzeum w Hrubieszowie monet szczególną wartość historyczną mają rzymskie denary z I i II w. n.e. oraz liczny zbiór numizmatów z czasów panowania Zygmunta III Wazy, w tym bydgoskie orty koronne z lat 1621-1624.

W hrubieszowskiej placówce monety poddane zostaną dokładniejszym analizom, a część z nich – jak poinformował dyrektor muzeum – w przyszłości znajdzie się na stałej wystawie historycznej.

By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa.

W ostatnich latach monety należą do jednych z najczęściej przemycanych zabytków na granicy wschodniej.

Michał Deruś/Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarlena Kowalewska: Kobieca siatkówka nigdy nie jest spokojna
Następny artykułSpadł śnieg, a na parkingach pojawili się amatorzy zimowych poślizgów