Podczas targów podpiszemy kolejne kontrakty na ok. 2 mld zł – zapowiedział we wtorek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Minister obrony narodowej zapowiedział podczas kieleckich targów MSPO, że w ich trakcie podpisane zostaną kolejne kontrakty zbrojeniowe o wartości ok. 2 mld zł. Obejmować mają one dopełnienie systemów Narew i Wisła, systemy radiolokacyjne czy inwestycje u zagranicznych partnerów.
“To też wielkie kontrakty podpisane z Rosomak S.A., Jelcz S.A. czy WB Electronics, czyli z polskimi firmami publicznymi, państwowymi, ale też prywatnymi” – mówił wicepremier.
Kosiniak-Kamysz podziękował partnerom prywatnym, a także prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni za współpracę, zaznaczając, że w kwestiach bezpieczeństwa mówić trzeba jednym głosem.
Prezydent: Podniesienie wydatków obronnych uchroni nas przed kolejną wojną światową
“Nie mam żadnych wątpliwości, że podniesienie poziomu wydatków obronnych i uczynienie armii państw NATO naprawdę silnymi, których nie da się pokonać – zwłaszcza jeżeli staną wspólnie w ramach Sojuszu do obrony każdego najmniejszego skrawka terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego – że właśnie to spowoduje, że wielkiej wojny, kolejnej wojny światowej nie będzie” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, III wojna światowa nie będzie nam grozić, jeśli wydatki na obronność będą realizowane w stopniu adekwatnym do potrzeb.
Prezydent podkreślił, że Polska jest “w awangardzie”, wydając na obronność ponad 4 proc. PKB. Podziękował w tym kontekście wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni – którzy uczestniczyli z nim w otwarciu wydarzenia – za to, że po zeszłorocznych wyborach polityka stałego podnoszenia wydatków obronnych i programy zbrojeniowe są kontynuowane.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że niedawno w niemieckich mediach pojawiły się artykuły, w których można było przeczytać, że Polacy zachowują się tak, jak gdyby nikt nie miał przyjść im z pomocą, bo wyciągają wnioski z tego, co stało się na początku II wojny światowej.
“Tak, zgadza się. Zachowujemy się tak, jak gdyby nikt miał nie przyjść nam z pomocą, bo uważamy, że sami jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo” – oświadczył prezydent. Zaznaczył jednocześnie, że Polska jest dziś pewna swoich sojuszników w NATO i zapewnień kolejnych prezydentów USA. “Ale uważamy, że przede wszystkim my jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i dlatego pokazujemy naszym sojusznikom, że sprawę bezpieczeństwa traktujemy odpowiedzialnie” – dodał.
“Dlatego właśnie realizujemy te wydatki: po to, by nie było wojny, po to, by nasza armia była tak uzbrojona, by nikt nie odważył się nas zaatakować” – podkreślił Duda.
Hołownia: Nie ma dzisiaj ważniejszej rzeczy dla Polski niż bezpieczeństwo
Marszałek Szymon Hołownia wziął udział w uroczystym otwarciu XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – dorocznych największych targów zbrojeniowych w tej części Europy.
Podczas przemówienia mówił o konieczności budowania “sensownej polityki bezpieczeństwa i sensownej perspektywy dla polskich sił zbrojnych”. “Mam nadzieję, że w czasach, w których zostaliśmy postawieni przed bardzo trudnymi pytaniami przez rosyjską agresję na Ukrainę, wszyscy rozumiemy, jak ważne jest strategiczne, odpowiedzialne, długofalowe konsekwentne planowanie rozwoju sił zbrojnych i naszego bezpieczeństwa” – podkreślił.
Zwrócił uwagę, że jest pierwszym marszałkiem Sejmu, który uczestniczy w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. “To znak czasów, że o bezpieczeństwie dzisiaj – władza wykonawcza i władza ustawodawcza – myśli wspólnie” – mówił marszałek Sejmu.
“Nie ma dzisiaj ważniejszej rzeczy dla Polski, dla Polek i Polaków niż bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to jest wartość, a wartość nie ma ceny” – oświadczył.
“Dzisiaj jesteśmy w miejscu, w którym nie będzie tylko i wyłącznie dochodziło do transakcji handlowych, choć one są ważne, natomiast będzie dochodziło do budowania ekosystemu bezpieczeństwa, który obejmie sobą nie tylko przemysł zbrojeniowy, nie tylko polską armię, ale przede wszystkim tych, których reprezentujemy w parlamencie, będąc posłankami i posłami: obywatelki i obywateli RP. To o nich powinniśmy dzisiaj myśleć w pierwszej kolejności” – podkreślił marszałek Sejmu.
Hołownia mówił również o konieczności zadbania o infrastrukturę oraz obronę cywilną, tak, aby obywatele mogli czuć się bezpiecznie w swoim mieście. “To jest rynek, który mam nadzieję niedługo, za chwilę szeroko się otworzy, bo dzisiaj zbroimy armię, ale za chwilę będziemy musieli zbroić i budować kompetencje bezpieczeństwa wśród nas wszystkich” – powiedział.
Podkreślał, że wymiar rozwoju i badań jest szalenie ważny. Wyraził jednocześnie nadzieję, że powstaną w Polsce co najmniej trzy fabryki amunicji, ponieważ – jak zauważył – mamy w tym zakresie olbrzymie potrzeby i możliwości.
Szef MON oraz szef BBN Jacek Siewiera przedstawili na kieleckich targach MSPO katalog polskich produktów zbrojeniowych, który ma posłużyć do promocji za granicą produkowanego w Polsce sprzętu. Katalog mają otrzymać m.in. wszystkie polskie ambasady. (PAP)
from/ mml/ wdz/ maj/ godl/ reb/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS