A A+ A++

W dniu Święta Wojska Polskiego szef MON pytany był w TVP Info o sprawy związane z polską armią. Błaszczak podkreślał m.in., że również dla wojska czas pandemii koronawirusa był czasem próby.

“Tu szczególne podziękowania należą się żołnierzom, którzy byli na miejscu, byli zawsze gotowi i zawsze blisko – myślę tu o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy jako pierwsi stanęli w szeregu, gdy była taka potrzeba, jeśli chodzi o walkę z epidemią” – mówił minister. Jak podkreślił, to właśnie żołnierze WOT odciążyli cywilną służbę zdrowia od zadań administracyjnych.

Szef MON przypomniał, że dla naszego bezpieczeństwa istotne jest, by Wojsko Polskie było liczne oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt.

“Sojusze są bardzo ważne, sojusze są kluczowe, ale wszyscy mamy świadomość, że nikt z sojuszników o nasze bezpieczeństwo nie będzie walczył zamiast nas. To przede wszystkim Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. Sojusznicy wspierają nas w tym systemie, ale żeby Wojsko Polskie stało na straży naszego bezpieczeństwa, musi być liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt” – mówił minister.

Reklama

Wskazał, że w 2015 r. Wojsko Polskie liczyło niewiele ponad 95 tys. żołnierzy, a dziś jest to ponad 140 tys. żołnierzy. “Ten proces będzie się rozwijał. Tworzymy fundamenty ku temu, by Wojsko Polskie liczyło 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział szef MON.

Można to odczytywać jako sygnalizację chęci nowelizacji ustawy o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z jej obecną treścią “Liczebność Sił Zbrojnych wynosi nie więcej niż dwieście tysięcy stanowisk etatowych żołnierzy”, spośród których maksymalnie 150 tys. może być żołnierzami zawodowymi. Wstępnie zakładany limit liczby żołnierzy zawodowych na 2022 rok to 114,5 tys. 

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

PAP/Defence24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko USA. Również Rosja włączyła się w polsko-izraelski spór
Następny artykułTrump reaguje na kryzys w Afganistanie. “Biden musi odejść”