Liczba wyświetleń: 637
Rosyjscy naukowcy wyhodują kolonię moli, która odżywia się plastikiem, aby zwalczać rozprzestrzenianie się odpadów przy pomocy enzymów owadów; uruchomienie projektu pilotażowego zaplanowano na 2021 rok.
O szczegółach eksperymentu opowiedział Jewgienij Popow, czołowy ekspert laboratorium biotechnologicznego technoparku “Jakucja”, uczestnik projektu SakhaXenos.
Projekt zakłada stworzenie roztworu, który może zniszczyć plastik. Aby go opracować, zespół naukowców bada rozkładający plastik enzym dużej ćmy woskowej. Ten owad jest krewnym moli. W toku ewolucji larwa owada nauczyła się przetwarzać polimery, takie jak polietylen, i może zjadać plastikowe torby: 100 takich gąsienic zjada około 100 gramów plastiku w ciągu 10-12 godzin.
„Otrzymamy rozszyfrowanie DNA i na bazie instytutów naukowych spróbujemy zsyntetyzować ten enzym. Z uzyskanej substancji zrobimy roztwór, którym będzie można zalać odpady z tworzyw sztucznych i tym samym je zlikwidować. Rozwiązanie planowane jest na przyszły rok” – powiedział Popow.
Badanie składa się z kilku etapów. Na początek planowane jest stworzenie kolonii lęgowej, która powinna liczyć od setek tysięcy do milionów osobników. Naukowcy będą mogli wówczas rozpocząć recykling plastiku.
Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS