Republika Mołdawii obecnie nie ma zamiaru zrzec się swojego neutralnego statusu. Zdaniem prezydent kraju, Mai Sandu decyzja o neutralności jest zapisana w konstytucji i popierana przez opinię publiczną.
– Obecnie nie ma mowy o rezygnacji z neutralności. Bo neutralność jest zapisana w konstytucji Mołdawii. A jeśli przeanalizować ostatnie sondaże, to widać, że większość obywateli kraju nadal uważa, że neutralność powinna być zachowana. Szanujemy taki wybór obywateli – powiedział Sandu na antenie TVR.
Podczas rozmowy z dziennikarzem prezydent kraju przyznała, że najwyższa pora bardziej zdecydowanie poruszyć kwestię zdolności obronnych kraju:
– Musimy również nadal poważnie dyskutować, co zrobić, aby się chronić. Czy jesteśmy w stanie sami zapewnić spokój i ciszę? – powiedziała Sandu.
Wcześniej Maia Sandu stwierdziła, że obecnie toczy się wielka debata, czy Mołdawia może się bronić samodzielnie, czy też powinna wejść w skład dużego sojuszu. Jednak prezydent ponownie zwróciła wówczas uwagę, że jeśli kraj chce zmienić swój neutralny status, to taka decyzja powinna zostać podjęta w sposób demokratyczny.
Mołdawia zagrożona
W obliczu wojny na Ukrainie Kiszyniów jest poważnie zaniepokojony kwestią bezpieczeństwa państwa. Na konferencji prasowej w poniedziałek prezydent Sandu poinformowała, że Rosja planuje zamach stanu w Mołdawii. Tłumaczyła, że Moskwa może w tym celu wykorzystać protesty “opozycji”, włączając w nie osoby po przeszkoleniu wojskowym, a także obywateli Federacji Rosyjskiej, Białorusi i krajów bałkańskich.
– Plan Rosji na przyszłość obejmuje sabotaż z udziałem osób przeszkolonych w wojsku, przebranych za cywilów, do przeprowadzania aktów przemocy, ataków na budynki państwowe i wzięcia zakładników – powiedziała Sandu, odnosząc się do danych wywiadowczych otrzymanych z Ukrainy.
Czytaj też:
Mołdawia boi się ataku Rosji. “Apelujemy do władz”Czytaj też:
Zatrzymano byłego prezydenta Mołdawii. Reaguje Kreml
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS