A A+ A++

27 grudnia, dokładnie w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku w Poznaniu, które wywołał przyjazd artysty i polityka Ignacego Paderewskiego, zapraszamy do wysłuchania wykładu online o przebiegu tego historycznego wydarzenia w Gnieźnie i na Ziemi Gnieźnieńskiej.

Informacje o rozpoczęciu walk przywozi wieczorem do Gniezna Bolesław Kasprowicz Junior w chaotyczny sposób opowiadając o przebiegu wypadków w stolicy Wielkopolski. Pomimo tych wiadomości w Gnieźnie nie podejmuje się żadnych działań. Jednak już nazajutrz na ustach wszystkich są wydarzenia w Poznaniu, mieszkańcy gromadzą się coraz liczniej i tylko godziny dzielą od rozpoczęcia działań – 28 grudnia, około g. 17.00 rozpoczyna się powstanie w Gnieźnie.

Wykład prof. Janusza Karwata, historyka i politologa specjalizującego się w tematyce polskich powstań narodowych, a w szczególności w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, pozwoli w syntetyczny sposób przywołać doniosłe grudniowe wydarzenia. Usłyszymy o przebiegu powstania w Gnieźnie, przypomniane zostaną najważniejsze miejsca, wydarzenia oraz postacie – ci znani i mniej znani bohaterowie i bohaterki.

Po zakończeniu obchodów 100-lecia wybuchu powstania nie maleje bowiem zainteresowanie tym wydarzeniem. Pojawiło się wiele nowych publikacji, poszerzających naszą wiedzę oraz popularyzujących tematykę powstania, które jest wyrazem dumy z bohaterstwa i dokonań przodków oraz potrzeby więzi z przeszłością. Realizacją tej potrzeby jest także ekspozycja w sali pamięci w Starym Ratuszu, nazwana Domem Powstańca Wielkopolskiego, a w kontekście której odbywa się wykład.

Wykład jest także opublikowany w wydarzeniu na facebooku Domu Powstańca Wielkopolskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWałęsa udzielił wywiadu rosyjskojęzycznemu portalowi
Następny artykułMOK Gniezno: PADDYMANIA / KONCERT Z PIOSENKAMI Z MUSICALU VIRTUOSO