A A+ A++
Publicystyka 29 stycznia 2020, 12:05

autor: Wacha

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Wiedźmin 3 nie może się równać z Gothiciem czy serią Elder Scrolls pod względem modów, ale nie znaczy to, że w 2020 roku nie jesteśmy w stanie uprzyjemnić sobie spotkań z Białym Wilkiem różnymi modyfikacjami.

Niestety, Wiedźmin 3: Dziki Gon nie może równać się z seriami The Elder Scrolls czy Gothic pod względem liczby oraz jakości dostępnych modyfikacji. Brak kompleksowego narzędzia do tworzenia przeróbek sprawił, że fani gry zostali zostawieni bez nadziei na mody wprowadzające nowe krainy lub chociaż dodatkowe zadania. Na szczęście najwytrwalsi moderzy się nie poddali i mimo trudnych warunków nieustannie wypuszczają do sieci kolejne swoje dzieła. Jedno nieco poprawi grafikę, drugie umieści w grze kilka nowych przedmiotów, a kolejne wpłynie na balans i immersję rozgrywki.

Łącząc to wszystko, otrzymujemy szereg ciekawych dodatków – potwierdzeniem czego jest artykuł opublikowany kilka miesięcy po premierze tytułu, a kolejny ponad rok później. Obecnie również można znaleźć coś interesującego – wiedźmiński zestaw, podrasowanie wyglądu gry czy nawet nową lokację z niespotykanymi dotąd postaciami i przedmiotami. Zapraszamy na kolejną dawkę najlepszych modów do Wiedźmina 3!

AKTUALIZACJA

W styczniu 2020 tekst doczekał się aktualizacji. Artykuł został uzupełniony o kilka niewielkich modów – teraz Geralt może łowić ryby, palić fajkę, a jego wrogowie ochoczo wylewają z siebie większe ilości krwi. Nie mogliśmy zapomnieć o serialowym sukcesie Wiedźmina – część elementów Netfliksowej produkcji została prosto przeniesiona do trzeciej odsłony gry. W skrócie – Henry Cavill kontra Dziki Gon z Toss A Coin To Your Witcher przygrywającym w tle.

Jak instalować modyfikacje?

Warto pamiętać, że każda ingerencja w pliki gry – czyli np. instalacja modów – może zakończyć się niepożądanymi skutkami. Dobrym nawykiem jest wykonywanie kopii zapasowej plików zapisu.

Unification Patch

Od czasu wydania Edycji gry roku Wiedźmin 3 funkcjonuje w dwóch wersjach. Różnice między nimi są niewielkie, ale i tak powoduje to problemy z kompatybilnością modów – rozwiązaniem okazuje się Unification Patch.

  1. Patch możesz pobrać z naszych serwerów FTP
  2. Rozpakuj pobrane archiwum.
  3. Foldery „content” i „Mods” umieść w głównym katalogu z zainstalowaną grą i zgódź się na podmianę plików.

Nexus Mod Manager

Nexus Mod Manager to narzędzie służące do pobierania i instalowania modyfikacji – program jest zintegrowany ze stroną Nexus Mods, co sprawia, że mody można wgrywać za pomocą paru kliknięć myszy.

  1. Pobierz Nexus Mod Managera.
  2. Zainstaluj i uruchom program.
  3. Nexus Mod Manager zacznie skanować komputer w poszukiwaniu kompatybilnych gier. Jeśli ścieżka danego tytułu się zgadza, potwierdź ją. W przeciwnym wypadku musisz ustawić ją ręcznie.
  4. Od teraz ze stron Nexus Mods możesz pobierać modyfikacje za pomocą Managera. Wystarczy kliknąć ikonę „Mod Manager Download” przy danym modzie – rozpocznie się ściąganie pliku.
  5. Pobrane modyfikacje pojawią się w oknie Nexus Mod Managera. Dwukrotne kliknięcie lewego przycisku myszy uruchamia instalację.

Nexus Mod Manager to świetne rozwiązanie np. w grach Bethesdy, ale przy Wiedźminie 3 nie sprawdza się już tak dobrze. Duża część modyfikacji nie jest wspierana przez to narzędzie – czasem użycie Managera powoduje problemy zamiast ułatwiać instalację. Osobiście preferuję ręczne wgrywanie modów.

Ręczna instalacja modyfikacji

W głównym katalogu z grą znajdziesz folder „Mods” (jeśli go tam nie ma, po prostu stwórz nowy folder o takiej nazwie). To w tym miejscu umieszcza się najważniejsze pliki przeróbek. Czasami wystarczy skopiować jeden folder, ale zazwyczaj trzeba zrobić coś więcej – np. wgrać pliki do folderu „content” czy „DLC”. Przy każdej wymienionej modyfikacji podana jest dokładna instrukcja instalacji, która pomaga wgrać moda w odpowiedni sposób.

Niektóre mody są ze sobą niekompatybilne, co najczęściej objawia się wyrzucaniem gry do pulpitu. W takich sytuacjach przydatne (a niekiedy wręcz niezbędne) jest narzędzie Script Merger pozwalające eliminować problemy. Instrukcję obsługi owego programu znajdziecie tutaj.

Przedstawione modyfikacje zostały przetestowane w wersji 1.31 z GOG.com – wydanie Edycja gry roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Babci i Dziadka w Niemojkach
Następny artykułTrzecia edycja biegu o niepowtarzalnym charakterze