A A+ A++

Pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego uczczono 14 czerwca pamięć ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych. W intencji zamordowanych odmówiona została modlitwa międzyreligijna. Dziś, w 81. rocznicę pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Po uroczystości na Pawiaku kwiaty zostały złożone pod Pomnikiem – Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Rano w katedrze polowej sprawowana była Msza św. w intencji ofiar niemieckich zbrodni. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W południe w 81. rocznicę pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz złożone zostały kwiaty i odmówiona została modlitwa.

– Dzisiaj kierujemy nasze myśli ku tym, którzy zostali w obozach niemieckich zamordowani, zwracamy naszą myśl ku tym, którzy w pierwszym transporcie w liczbie 728 więźniów, głównie Polaków z więzienia w Tarnowie zostali wywiezieni do obozu Auschwitz. Zwracamy nasze myśli ku tym, którzy zginęli w imię nienawiści – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów zaznaczył, że słowa wdzięczności kierujemy wobec ocalonych za to, że „w nieludzkich czasach dawali świadectwo wierności trzem cnotom: wierze, nadziei i miłości”. – Za to wam dziękujemy, bo dla nas współczesnych jesteście drogowskazem i przykładem, że zawsze trzeba stać przy wartościach, że zawsze trzeba miłować drugiego człowieka, zawsze trzeba wierzyć i mieć nadzieję. Za to dziękujemy Wam z całego serca – powiedział.

95-letni Stanisław Zalewski, były więzień obozu KL Auschwitz, obecnie prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, przywołał słowa, które wypowiedział papież Benedykt XVI podczas wizyty w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau w 2006 r.: „Nie potrafimy przeniknąć tajemnicy Boga – widzimy tylko jej fragmenty i błądzimy, gdy chcemy stać się sędziami Boga i historii”. – Ocaleni z miejsc kaźni i zbrodni, nazywani obecnie „świadkami historii”, nie chcą być sędziami Boga i historii, ale chcą osądu żyjących jeszcze sprawców kaźni i zbrodni. Nie dla zemsty, ale dla potomnych – podkreślił.

Dodał, że pojednanie nie może obejść się bez prawdy i zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. – Inaczej będzie to tylko most bez poręczy pomiędzy dwoma brzegami przepaści, po którym można próbować przejść, ale nie bez obawy – powiedział.

Modlitwę w intencji zamordowanych poprowadził ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, kapelan środowisk kombatanckich. – Święty Boży, Święty Nieśmiertelny, Dawco Miłosierdzia polecamy Ci wszystkich pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Przez chrzest zostali naznaczeni znamieniem Trójcy Świętej, chcieli do końca pełnić wolę Twoją. Niech ich ofiara będzie posiewem lepszego jutra dla Kościoła Twojego, dla Polski i całego świata – powiedział. Modlitwę odmówili także przedstawiciele duszpasterstw wojskowych prawosławnego i ewangelickiego oraz religii mojżeszowej.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. W uroczystości wzięli udział między innymi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, przedstawiciele władz samorządowych i miasta oraz wojska i szkół.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Polski Związkiem Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest polskim świętem obchodzonym co roku 14 czerwca. Uchwalone zostało 8 czerwca 2006 r. przez Sejm RP.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO
Następny artykułSukcesy wojowników Sportowych Puław