A A+ A++

300 osób z Polski i 37 tysięcy osób na świecie, bierze udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw wirusowi RSV. Wyniki pokazały, że ryzyko zachorowania na tę groźna chorobę wirusową spadły u osób starszych, z wielochorobowością o ponad 80%.

Wirus RSV (resiratory syncytial virus) to groźny wirus układu oddechowego, który szerzy się drogą kropelkową. Bardzo wcześnie przechodzą go dzieci. Jest bardzo niebezpieczny również dla osób dorosłych, szczególnie tych obciążonych chorobami współistniejącymi.

Ryzyko zakażenia RSV na świecie. Objawy, liczba zachorowań i zgony.

– W krajach o wysokim poziomie dochodów w 2019 roku wirus RSV przyczynił się do 5,2 mln zachorowań, 470 000 hospitalizacji i 33 000 zgonów u dorosłych w wieku 60 lat lub starszych. Ryzyko zakażenia wirusem RSV u starszych osób jest poważne, ale jednocześnie niedoceniane. Objawy mogą obejmować duszność, kaszel i/lub gorączkę, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech – mówiła podczas prezentacji w Lisbonie, dyrektor ds. rozwoju klinicznego chorób zakaźnych w firmie Moderna, Eleanor Wilson.

W walce z wirusem pomóc ma szczepionka mRNA-1345. Wyniki badań klinicznych (faza 2/3 ConquerRSV objęła około 37 000 uczestników w 22 krajach w tym ponad 300 z Polski), pokazują jej wysoką skuteczność. Jeśli zostanie ona dopuszczona do obrotu będzie pierwszą szczepionką mRNA przeciwko RSV.

Wysoka skuteczność szczepionki przeciw RSV w badaniach klinicznych

Badania kliniczne pokazały, że mRNA-1345 zmniejszyła ryzyko wystąpienia choroby dolnych dróg oddechowych (LRTD) z powodu RSV o ponad 83% u dorosłych w wieku co najmniej 60 lat – o 83,7% u pacjentów z dwoma lub więcej objawami i 82,4% u pacjentów z trzema lub więcej objawami – zaznaczyła Eleanor Wilson, dyrektor ds. rozwoju klinicznego chorób zakaźnych w firmie Moderna podczas prezentacji w Lisbonie.

W szczepionce mRNA-1345  zastosowano te same nanocząstki lipidowe (LNP), co w szczepionkach przeciwko COVID-19. W badaniach klinicznych była dobrze tolerowana i miała zadowalający poziom bezpieczeństwa w porównaniu z placebo, a większość reakcji niepożądanych miała charakter łagodny lub umiarkowany. Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi były: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśniowe i bóle stawów, które są powszechne w przypadku wielu szczepionek i często są wynikiem odpowiedzi immunologicznej organizmu.

W oparciu o wyniki badania fazy 2/3 ConguerRSV Moderna zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie szczepionki w USA w pierwszej połowie 2023 r. mRNA-1345 otrzymała oznaczenie FDA Fast Track oraz Breakthrough Therapy Designation dla dorosłych w wieku 60 lat lub starszych. Planowane jest także złożenie wniosków o zatwierdzenie regulacyjne na całym świecie.

Wniosek o dopuszczenie szczepionki w połowie 2023 r.

Ile będzie kosztować szczepionka?

Ile może kosztować nowa szczepionka? Jeszcze nie wiadomo. Cena zostanie podana po jej dopuszczeniu do obrotu. 

Cena szczepionki mRNA-1345 będzie odzwierciedlać wartość naszej szczepionki biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewni pacjentom, społeczeństwu i systemowi opieki zdrowotnej – podkreśla Eleanor Wilson.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł20-latek bez prawa jazdy pędził Audi przez Krosno. Grozi mu areszt
Następny artykułNowa metoda oszustwa – „na lekarza”