Drukowanie 3D jest coraz bardziej popularnym sposobem na przygotowywanie nowych obiektów: czy to innowacyjnych rozwiązań naukowych i branżowych, czy też ciekawych projektów artystycznych i hobbystycznych. Jeśli i ty chcesz dołączyć do grona twórców, na pewno zastanawiasz się, jak tego dokonać? Pokażemy ci to krok po kroku.
Krok 1. Wybierz właściwą drukarkę 3D
Nie ma co mówić o drukowaniu 3D, jeśli jeszcze nie posiadasz drukarki. Jej wybór wiąże się nierozerwalnie z tym, co będziesz mógł z jej wykorzystaniem uzyskać, dlatego powinieneś już na wstępie zapoznać się szczegółowo z działaniem różnych rodzajów drukarek.
Jeśli jesteś osobą dopiero startującą w obszarze druku 3D, możemy ci jednak polecić, aby twoja pierwsza drukarka pracowała w trybie FDM. Internetowy sklep elektroniczny Botland pomoże ci wybrać właściwy model, ponieważ posiada wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Między innymi dysponuje drukarkami takich znanych marek jak Creality, Trilab, Prusa i wiele innych.
Dlaczego warto wybrać właśnie drukarkę pracującą w trybie FDM? Przede wszystkim z powodu stosunkowo niskich nakładów na drukowanie, szybkiego procesu, wysokiej precyzji i powtarzalności, a także łatwości obsługi. Powstałe obiekty praktycznie nie będą wymagały od ciebie dalszej obróbki, co na pewno będzie ich ogromną zaletą.
Krok 2. Wybierz właściwe filamenty
Najpewniej wiesz, co chcesz drukować, a zatem spodziewasz się już, jakie właściwości materiałów będą ci potrzebne. Może to być odpowiedni kolor lub transparentność, imitacja innego materiału (np. drewna lub metalu), albo większa wytrzymałość niż w przypadku standardowo stosowanych materiałów. W zależności od tego, czego oczekujesz od swoich modeli, postaraj się dobrać właściwe filamenty.
Krok 3. Przygotuj swój model
Nie ma drukowania 3D bez właściwego modelu. Dlatego twoim zadaniem będzie przygotowanie swojego projektu. Możesz tego dokonać w dowolnym programie typu CAD, takim jak choćby Autodesk Fusion 360, który dla niektórych użytkowników jest programem darmowym (np. dla studentów). Nie musisz przy tym posiadać żadnej szczególnej, wstępnej wiedzy ani dodatkowych szkoleń! Użytkowanie programu jest bardzo intuicyjne i wystarczą ci najprostsze informacje, trochę wprawy i ćwiczeń, abyś samodzielnie opanował jego wszystkie funkcje.
Krok 4. Slice!
Po przygotowaniu modelu i wyeksportowaniu go we właściwym pliku (np. STL), musisz plik obrobić w taki sposób, aby drukarka wiedziała, jak ma drukować. Służy do tego specjalny slicer, w którym narzucasz parametry drukowania (np. rodzaj materiału, temperatura głowicy, temperatura stołu roboczego) oraz samego obiektu (np. czy powinien posiadać dodatkowe wsparcie w niektórych miejscach, aby w ogóle drukowanie było możliwe). Kiedy już wszystko ustalisz, program podzieli obiekt na odpowiednią ilość warstw i zapisze w formacie, który jest obsługiwany przez drukarkę.
Krok 5. Drukujemy
Ostatni etap to oczywiście samo drukowanie. Po wprowadzeniu filamentu do drukarki zgodnie z instrukcją powinieneś wybrać swój obiekt na karcie pamięci i nacisnąć polecenie “drukuj”. A potem wystarczy poczekać, aż powstanie i gotowe!
Materiał partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS