A A+ A++

Co jest lepsze – białko czy żółtko?

Ugotowane na twardo lub miękko, wykorzystane do kremowej jajecznicy, puszystego omletu, a nawet wytrawnych muffinek. Jajka to nie tylko smakowita podstawa śniadań czy obiadów, ale także składnik, bez którego nie moglibyśmy przygotować wielu przepisów. Ten łatwo dostępny produkt składa się z dwóch głównych części, białka i żółtka.

Liczne receptury wymagają od nas użycia zaledwie jednej składowej. Która z nich jest zdrowsza?  Z odpowiedzią na to pytanie nie zwlekali liczni specjaliści, stawiając sprawę jasno. Okazuje się, że to żółtko ma o wiele bardziej urozmaicony skład. Warto jednak wiedzieć, że w związku z tym jest także kaloryczniejszą częścią. Pomaga zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na liczne witaminy i mikroelementy, ale równocześnie obfituje w tłuszcze czy cholesterol.

Właściwości żółtka

Specjaliści podkreślają, że jajka powinny znaleźć się w codziennej diecie. Zdrowy człowiek może jeść je codziennie, a limit tygodniowy nie powinien przekraczać 10 sztuk. Ze smakiem zajadajmy się połączeniem białka i żółtka lub wybierzmy tylko jedną składową. Jeśli nie przepadamy za białkiem, wykorzystajmy w posiłkach bardziej intensywną część jajka. Jakie dobrodziejstwa znajdziemy w żółtku? Na liście warto wymienić przede wszystkim:

Dlaczego warto zajadać się żółtkami jajek?123RF/PICSEL

  • witaminę A,

  • witaminę D,

  • witaminę E,

  • witaminę K,

  • witaminy z grupy B,

  • kwas foliowy,

  • cholinę,

  • potas,

  • magnez,

  • wapń,

  • fosfor,

  • żelazo,

  • cynk,

  • selen.

Jaki kolor żółtka jest najzdrowszy?

Intensywnie pomarańczowe i ciemne żółtka od pokoleń uznawane są za lepsze. Zdarza się, że natrafimy na takie jajka w sklepach lub okolicznych targach, ale najczęściej są domeną pozyskiwanych od wiejskich kur. W kupnych nadal przeważają bardzo blade i ledwie wybarwione żółtka, traktowane jako produkt o wiele gorszej jakości i pozbawiony cennych właściwości. Często zastanawiamy się, czy ma to realne przełożenie na rzeczywistość. Od czego zależy barwa żółtka? Z naukowego punktu widzenia, na kolor żółtek ma wpływ obecności karotenoidów, czyli specjalnych barwników. Naukowcy badający temat dowiedli, że dobrostan kury, a zatem odpowiedniej jakości karma, dostęp do trawy czy świeżego powietrza, przekłada się na ciemniejszą barwę składowej jajka.

Dobrze dobrana karma powinna obfitować w zdrowe tłuszcze, witaminę A, witaminę D, witaminę E czy barwniki. Dopiero dzięki takiej mieszance uda się uzyskać zdrowy, odpowiednio ciemny i zachęcający kolor. Co ciekawe, często zabarwienie żółtka może być mylące. Kury z wolnego wybiegu korzystają z dobrodziejstw życia w otwartym gospodarstwie, a co za tym idzie, dostępu do roślin czy niewielkich robaczków. Taki pokarm również obfituje w naturalne barwniki, ale nie zawsze dostaną się one do jajka, powodując, że żółtko wypadnie dość blado. Odpowiednio nasycone żółtko uzyskamy także u kur z chowu klatkowego. Ma to związek z podawaniem sporej ilości kukurydzy oraz zabarwianiu paszy specjalnymi środkami.

Czy można jeść surowe jajko?

Jajka, w przeciwieństwie do wielu lubianych produktów spożywczych, nie tracą cennych właściwości nawet po dłuższej obróbce termicznej. Z tego względu doradza się, by nie zjadać surowych jajek. Taki wybór może być wyjątkowo niebezpieczny dla układu pokarmowego. Nie tylko kiepsko radzi sobie z taką formą pokarmu, ale dodatkowo staje się bardziej narażony na przyswojenie licznych bakterii, wśród których prym wiedzie groźna salmonella. To choroba zakaźna, której pierwsze symptomy rozpoznamy po bólach i skurczach brzucha, wysokiej gorączce czy nieustającej biegunce, prowadzącej do szybkiego odwodnienia.

Czy można bezpiecznie spożywać jajka na surowo?

Czy można bezpiecznie spożywać jajka na surowo?123RF/PICSEL

Ostrożność w kontakcie z surowymi jajkami muszą zachować przede wszystkim osoby o mocno osłabionej odporności. Powinno się także zabezpieczyć je przed najmłodszymi członkami rodziny. Specjaliści doradzają, by zawsze wybierać jajka tylko ze sprawdzonych źródeł lub od zaufanych dostawców, a następnie przechowywać je w lodówce. Po wyciągnięciu ze specjalnej wytłaczanki warto dokładnie opłukać je pod wodą, a dopiero wtedy przejść do dalszego przyrządzania. W ramach bezpieczeństwa nie zaszkodzi także porządnie umyć rąk mydłem.

„Zdrowie na widelcu”: Od czego zależy kolor żółtka jaja? Zdziwicie sięPolsat Cafe

Sprawdź również:

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСикорский предлагает передать Крым ООН для проведения референдума
Następny artykuł267 nowych biskupów na kursach w Watykanie