A A+ A++

W piątek 18 października w sali gimnastycznej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu odbył się koncert finałowy projektu pn. „Będzie wreszcie muza w mieście”.

Wystąpiły dwa młodzieżowe zespoły z Terespola oraz zaprzyjaźnieni z nimi „zawodowcy” z popularnej w regionie kapeli Koniec Listopada. Było bardzo dużo energii i mocnego rocka!

Sam projekt zawierał w sobie wiele skoordynowanych ze sobą działań edukacyjnych: szkoleń, diagnozy, warsztatów muzycznych oraz występów na żywo.

Na początek partnerzy projektu, czyli przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu (koordynator Łukasz Pogorzelski) oraz partnerzy: Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu (nauczycielki: Paula Bartkowicz, Patrycja Prokopiuk i uczniowie: Miłosz Juśkiewicz i Mateusz Maliszewski) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol (Grażyna Abram).

Wszyscy wzięli udział w cyklu czterech szkoleń, dotyczących metod i technik pracy z młodzieżą, które zostały zorganizowane w budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Kolejnym etapem była diagnoza potencjału kulturowego terespolskiej młodzieży. Spotkanie warsztatowe z uczniami ALO odbyło się w czerwcu, i zostało poprzedzone badaniami ankietowymi. Diagnoza pozwoliła odpowiedzieć na pytania, co młodzież wie o ofercie kulturalnej w Terespolu, jak ją ocenia i czego oczekuje.

Między innymi na bazie tej diagnozy powstał projekt pn. „Będzie wreszcie muza w mieście”, którego celem było założenie młodzieżowych zespołów muzycznych. Młodzież dzięki uczestnictwu w wakacyjnych warsztatach została przygotowana do swoich pierwszych, publicznych występów.

Podczas wakacji odbyły się następujące zajęcia:

* warsztaty muzyczne, które poprowadził Andrzej Niedziółko „Haber”, znany z punkrockowego zespołu Nie Ważne, który kilkanaście lat temu reprezentował terespolską młodzieżową scenę muzyczną,

* warsztaty wokalne, prowadzone przez zawodową instruktorkę śpiewu Marię Macwejko, która od tego roku prowadzi w MCKSiR zajęcia śpiewu,

* warsztaty pisania tekstów piosenek i wierszy, prowadzonych przez cenionego w regionie animatora kultury, poetę i wokalistę legendarnej bialskiej kapeli hardcorowej Back to Reality Maćka Szupiluka.

Kolejnym działaniem były tzw. wizyty studyjne u profesjonalnych zespołów (Koniec Listopada i Gutter Sirens), gdzie młodzież miała okazję zobaczyć, jak odbywają się próby muzyczne u zawodowców (którzy przekazali wiele cennych wskazówek), a także wspólnie z nimi pograć.

Dzięki warsztatom i tzw. wizytom studyjnym młodzież została przygotowana do debiutanckiego występu przed szerszą publicznością. Pierwszy ich koncert miał miejsce podczas festynu na zakończenie wakacji (31.08).

W zespole (złożonym z powstałych dwóch) wystąpili: Aleksandra Górecka, Anna Stefaniuk i Martyna Zieniuk (wokal), Maciek Badalski (wokal, keyboard), Bartek Bielak (gitara), Maciej Parzyszek (gitara), Grzegorz Sobieszuk (gitara), Marek Maciuk (keyboard) i Dawid Macwejko (puzon). Gościnnie wystąpili muzycy działającego w Terespolu przed laty Nie Ważne: Andrzej Niedziółko (gitara basowa) i Arkadiusz Rydz (perkusja).

Ostatnim etapem projektu miał być wyjazd na koncert wybranego przez młodzież popularnego w kraju zespołu.

Po różnych perypetiach zapadła wspólna decyzja, że zamiast wyjeżdżać na koncert, postanowiono zorganizować go w Terespolu, a dokładnie w sali gimnastycznej ALO, tak aby jak najwięcej młodzieży mogło z takiej oferty skorzystać.

Finałowy koncert odbył się w piątek 18 października. Wystąpił zespół Koniec Listopada, z którym młodzież zdążyła się zaprzyjaźnić podczas wizyty w ich sali prób, a także dwa zespoły powstałe w ramach projektu: Back To Reality oraz Sonic Explosion. Koncerty był żywiołowo oklaskiwane przez młodzież (ALO i SP nr 1 w Terespolu).

Na zakończenie koncertu wszyscy jego uczestnicy, tj. młodzież wspólnie z zespołem Koniec Listopada, zaśpiewali ich utwór „Bilet na Arkę”.

Warto wspomnieć, że wartością dodaną do projektu jest powstała sala muzyczna, która mieści się w ALO. Korzysta z niej głównie młodzież „projektowa” i ich koledzy, którzy również chcą grać muzykę, a także formująca się właśnie kapela dorosłych.

Na potrzeby sali część sprzętu muzycznego przekazało MCKSiR oraz instruktor Andrzej Niedziółko (perkusja). Sala dostępna jest dla wszystkich chętnych. Zachęcamy do korzystania! Szczegóły w MCKSiR lub w ALO.

Na realizację projektu „Będzie wreszcie muza w mieście” MCKSiR w Terespolu otrzymał dofinansowanie z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowe Centrum Kultury pn. #BardzoMłodaKultura 2023-2025. Operatorem programu w województwie lubelskim jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Łukasz Pogorzelski, MCKSiR w Terespolu

zdjęcia Łukasz Pogorzelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTysiące pudełek zapałek, czyli przygotowania do Kwesty Nowotarskiej (zdjęcia)
Następny artykułBól przewlekły nas wykańcza. Eksperci: Cierpi już 8,5 mln Polaków