A A+ A++

W toku rozmowy na temat zmian, jakie mogą pojawić się w szkołach od 1 września pojawił się ciekawy komentarz związany z tym, w jaki sposób działać może obowiązek noszenia maseczek nałożony na nas „wedle prawa”. Jeden z komentarzy zasłużył naszym zdaniem na wyróżnienie i odrębną uwagę.

 

Oto jak jeden z Czytelników odniósł się to naszego stwierdzenia, że „(…) prawo obowiązuje nas wszystkich. W tym świecie nakazów i zakazów trzeba się jakoś próbować odnaleźć(…)”

 

Zaświadczenie to udostępniane jest w wielu miejscach w sieci. W teorii, osoby powołujące się na podstawy prawne wskazane w rzeczonej broszurze nie mają obowiązku noszenia maski. Co więcej, treść wskazuje, że dzięki powołaniu się na treść “Zaświadczenia” można skutecznie odmówić policjantom przyjęcia ewentualnego mandatu za brak maseczki w miejscach, w których istnieje obowiązek jej noszenia.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Zapytaliśmy o to Rzecznika prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, asp. sztab. Grzegorza Szczepanka.

 

HaloGorlice: Czy policjanci w Gorlicach spotkali się już z sytuacją, w której osoba upomniana o nienałożenie maski próbowała się usprawiedliwiać w sposób wskazany na załączonym zdjęciu lub przedstawiła to „zaświadczenie”?

Nie, w naszym powiecie jeszcze nie zdarzyło się, by ktoś przedstawił takie “zaświadczenie”. Policjanci przyznają jednak, że kilkukrotnie w czasie kontroli pojawiały słowne komentarze, że przepisy, na podstawie których policjanci zwracają uwagę na brak maseczki, są niekonstytucyjne.

 

hG: Czy rzeczywiście, zgodnie z prawem mamy obowiązek noszenia masek czy też jest to przepis nieobowiązujący, ze względu na wskazane wyżej orzeczenie SN?

W tym przypadku rozporządzenie w całej swojej treści jest aktem wykonawczym do ustawy i obydwa te akty prawne mają pełną moc obowiązującą. To powoduje, że mamy obowiązek stosować je do momentu, w którym uprawniony organ, tj. Trybunał Konstytucyjny, nie orzeknie jednoznacznie niezgodności z Konstytucją wskazanych przepisów.

 

hG: Co to oznacza dla osoby, która przedstawi Policjantom owo zaświadczenie?

To „zaświadczenie”  nie ma dla nas żadnego znaczenia. Wg kodeksu w sprawach wykroczeń osoba może  przyjąć mandat  albo skorzystać z prawa  do odmowy przyjęcia mandatu. Można to zrobić bez podania powodu. W takiej sytuacji sprawa kierowana jest na drogę sądową i wówczas to sąd rozpatrzy czy obwiniony ponosi winę czy tez nie.

Jedyne zaświadczenie które byłoby istotne podczas kontroli obowiązku noszenia maseczek to ewentualnie zaświadczenie od lekarza od przeciwwskazaniu do zasłaniania  twarzy i ust.

 

hG: Nie ma możliwości uchylenia się od samej kontroli?

Nie, na mocy prawa Policja ma uprawnienia, by przeprowadzać kontrole, w tym te związane z noszeniem maseczek. O … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w przedszkolu w Lublinie, a rozpoczęcie roku już za kilka dni
Następny artykuł“Dziesięciu małych murzynków”. Powieść Agathy Christie zmieni tytuł. Chodzi o kontekst rasistowski