A A+ A++

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej. Polskie służby przy granicy wspiera też Straż Ochrony Kolei.


– Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim funkcjonariuszom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudno dostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka.

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.


Polskie służby wspiera też Straż Ochrony Kolei. W działaniach w obszarze przygranicznym funkcjonariusze SOK wykorzystują nowoczesny sprzęt techniczny, m.in. termowizory i noktowizory. Dodatkowo do zadań związanych z zabezpieczeniem granicy skierowane zostały specjalistyczne pojazdy – Mobilne Centra Monitoringu, wyposażone w kamery umożliwiające stałe obserwowanie zagrożonych obszarów.

Funkcjonariuszom SOK wielokrotnie udało się ujawnić próby nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów pochodzących m.in. z Ghany, Haiti, Iraku i Kuby. Niezwłoczne przekazanie informacji do Straży Granicznej skutkowało ujęciem tych osób i udaremnieniem prób przedostania się grup nielegalnych imigrantów w głąb kraju.

lasy.gov.pl, kgsok.pl
opr. (pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł300 000 szczepionek przeciw grypie dostępne w aptekach w listopadzie
Następny artykułInżynieria kwantowa – otwierają się drzwi do rewolucyjnych technologii