Mobbing w pracy jest zjawiskiem, które, pomimo coraz bardziej rosnącej świadomości, nadal ma miejsce (i wcale nie są to rzadkie przypadki, niestety). Jak prawidłowo rozpoznać, że określone zachowania faktycznie wpisują się w definicję mobbingu? Jak z nim walczyć i czy słusznym jest korzystanie z pomocy takiego fachowca jak prawnik prawa pracy?
Czym jest mobbing?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że o mobbingu mówi nawet sam Kodeks Pracy – w artykule 94(3) wskazana została definicja, według której są to działania lub zachowania związane z uporczywym nękaniem, zastraszaniem czy innymi zachowaniami, które wpływają negatywnie na pracownika, w stronę którego są one kierowane. Mobbingiem określa się zatem takie zachowania, które mają na celu poniżenie osoby, izolowanie jej od pozostałych członków zespołu czy też ośmieszanie jej.
Oczywiście, pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać mobbingowi w miejscu pracy, jednak nie da się ukryć, że niekiedy to właśnie sam zatrudniający stanowi źródło problemu, kierując względem podwładnych zachowania o cechach mobbingu.
W miejscu pracy można spotkać się z dwoma rodzajami mobbingu:
- mobbing ukośny – mobbing pionowy, w przypadku którego osoba mobbingowana i mobber znajdują się na różnych poziomach w hierarchii służbowej (w tej sytuacji osoba mobbingująca jest „nad” swoją ofiarą, będąc najczęściej jej przełożonym),
- mobbing prosty – inaczej mobbing poziomy, to jest taki, w którym ofiara i atakujący znajdują się na tym samym poziomie w hierarchii służbowej – czyli mobber jest najczęściej po prostu współpracownikiem mobbingowanego.
Jak rozpoznać, że to mobbing?
Czytając definicję zawartą we wspomnianym Kodeksie Pracy, dość jasną, nadal można mieć problem z określeniem, jak rozpoznać, czy działania skierowane względem Ciebie, faktycznie są mobbingiem. Ostatecznie w każdej większej grupie pracuje/współdziała często wiele osób i to naturalne, że nie ze wszystkimi można się przyjaźnić, że pojawiają się nieporozumienia, a nawet i przykre komentarze czy rozmowy. Poniżej spróbowaliśmy zatem bardziej obrazowo określić, jakiego rodzaju zachowania można uznać za krzywdzące i będące rzeczywiście elementem mobbingu.
Tym, co z całą pewnością można nazwać mobbingiem, będą:
- złośliwe wyzwiska, wulgarne określenia kierowane względem pracownika,
- groźby kierowane do osoby mobbingowanej – zarówno takie, które są związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych (grożenie, że mobber doprowadzi do zwolnienia ofiary), jak i z życiem osobistym (groźby karalne, w przypadku których właściwie nie powinno się mieć najmniejszych wątpliwości, że stanowią mobbing),
- komentarze i zachowania mające wyraźny podtekst seksualny i charakter molestowania,
- dyskryminowanie i ośmieszanie pracownika ze względu na jego orientację seksualną, wiek, wiarę czy płeć – na przykład traktowanie kobiety w sposób poniżający czy też wyśmiewanie osoby będącej w związku homoseksualnym,
- izolowanie i ignorowanie – jeżeli pracownik jest wyłączany z wszystkich aktywności całego zespołu, unika się go, a do tego ignoruje jego pomysły, uwagi, to również należy uznać te zachowania za mobbing.
Czy można skorzystać z pomocy prawnika prawa pracy, jeżeli doszło do mobbingu?
Dyskryminacja w miejscu pracy absolutnie nie powinna mieć miejsca. Chociaż najłatwiejszym rozwiązaniem może wydawać się po prostu odejście z pracy, takie działanie nic nie zmieni – a z mobbingiem trzeba walczyć też po to, by chronić inne, potencjalne ofiary.
Właśnie dlatego warto skontaktować się ze specjalistą, jakim jest prawnik prawa pracy. Korzystając z doradztwa prawnego, na przykład radcy prawnego, otrzymasz nie tylko wyjaśnienie wszystkich swoich wątpliwości, ale też będziesz w stanie podjąć konkretne działania mające na celu przeciwdziałanie mobbingowi. Prawnik dokładnie wyjaśni, jakiego rodzaju dowody należy zebrać i, jeżeli dojdzie do postępowania przed sądem, będzie reprezentować Twoje interesy.
Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS