A A+ A++

Inspektor Leszek Buryła, komendant krośnieńskich policjantów zaznacza, że ubiegły rok był wyjątkowo trudny przez sytuację związaną z pandemią. – Ale daliśmy radę i podołaliśmy wyzwaniu – mówi.

Szef krośnieńskiej policji zreferował stan bezpieczeństwa w Krośnie i powiecie krośnieńskim na ostatniej sesji rady powiatu. Do priorytetów realizowanych przez służby prewencyjne w ub. roku zaliczył przede wszystkim zwiększenie liczby policjantów kierowanych do służby patrolowej i obchodowej, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem, zapewnienie bezpieczeństwa imprez masowych, utrzymanie wysokiej społecznej oceny pracy Policji i poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli.

W ub. roku było zdecydowanie mniej wydarzeń sportowo-kulturalnych. Krośnieńska policja zabezpieczała 17 imprez masowych. – Większych zakłóceń nie było – przyznaje mł. insp. Leszek Buryła. I dodaje, że aktualnie jedna osoba ma zakaz wchodzenia na masowe imprezy sportowe.

Bezpieczniej na drogach

W 2020 roku było zdecydowanie mniej wypadków drogowych – 43 (w 2019 roku – 85), śmierć poniosło 8 osób, a 45 zostało rannych. Ponadto krośnieńska policja powiadomiona została o 1 342 kolizjach drogowych (w 2019 roku – 1637).

Leszek Buryła zaznacza, że w ramach codziennej służby ujawniono 16 985 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi na drogach. Policjanci zatrzymali 570 praw jazdy (90 za jazdę pod wpływem alkoholu i 480 za przekroczenie dozwolonej prędkości).

Więcej przestępstw

Krośnieńska policja w ub. roku wszczęła ponad 9 tys. postępowań (w 2019 – ok. 2,5 tys.). 934 dotyczyły przestępstw kryminalnych. Z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stwierdzono 68 przestępstw, wszczęto 39, a wykryto 66.

Wzrosła liczba przestępstw gospodarczych, których wykryto 7899 (w 2019 roku – 1108).

Zatrzymani do wytrzeźwienia

Od lipca do końca grudnia prawie 300 osób zostało zatrzymanych do wytrzeźwienia (w Krośnie 91). Leszek Buryła zaznacza, że rosną koszty badań lekarskich, którym poddawana jest każda osoba zatrzymana. – W ub. roku wyniosły 114 420 zł.

Jak wynika ze sprawozdania przeprowadzono 2561 interwencji domowych. W 502 przypadkach stwierdzono zjawisko przemocy w rodzinie i wdrożono procedurę “Niebieskiej karty”. Wśród 519 ofiar przemocy było 418 kobiet, 82 mężczyzn i 19 małoletnich. Wszczętych zostało 80 postępowań w sprawie znęcania się nad członkami rodziny.

Szef krośnieńskiej komendy wyliczył też najważniejsze wydarzenia ub. roku. – To m.in. wyeliminowanie z obrotu i zabezpieczenie podróbek markowych perfum, zlikwidowanie nielegalnej plantacji konopi indyjskich i zabezpieczenie 11 kilogramów narkotyków, ustalenie i zatrzymanie sprawców brutalnego ataku na taksówkarza w Krośnie.

opr. tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoniedziałek. Ponad 3 miliony wykonanych szczepień [AKTUALIZACJA]
Następny artykułKierował mając 1,5 promila. 27-latek odpowie przed sądem