Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1992 r. o zmniejszeniu liczby religii w szkole i przedszkolu decyduje biskup diecezjalny albo władze zwierzchnie pozostałych kościołów.
Samorząd w tym przypadku ma związane ręce, o czym przekonali się rajcy Koalicji Obywatelskiej, gdy rok temu zaapelowali do prezydent Dulkiewicz, aby skróciła katechezę z dwóch do jednej godziny tygodniowo. Zanim jednak zdążyła to zrobić, sprawę szybko uciął Sławoj Leszek Głódź. – Na spotkaniu z katechetami arcybiskup kategorycznie odmówił zgody na zmniejszenie liczby godzin religii w szkołach, co spotkało się z aplauzem pół tysiąca zgromadzonych katechetów – opowiadał ówczesny wiceprezydent Piotr Kowalczuk.
Gdańsk. Mniej lekcji religii w szkołach
Okazuje się, że obietnice Głódzia nie miały pokrycia z rzeczywistością. W połowie grudnia radny Cezary Śpiewak-Dowbor zapytał magistrat, ile gdańskich szkół i przedszkoli wystąpiło do kurii z prośbą o reorganizację katechezy.
Monika Chabior, wiceprezydent miasta, odpowiedziała, że w ciągu ostatnich dwóch lat kuria przychyliła się do 16 z 18 wniosków złożonych przez dyrektorów. Tym samym liczba religii w miejskich placówkach oświatowych zmniejszyła się łącznie o 172 godziny. Jak się dowiedzieliśmy, dyrektorzy wyciągali podobne argumenty: że w szkołach na skutek reformy panuje ścisk, że uczniowie mają natłok przedmiotów. W jednej z gdańskich szkół – nr 82 – za wspólnym porozumieniem rodziców, proboszcza, dzieci i nauczycieli w ogóle wyprowadzono religię ze szkoły i powróciła do sal katechetycznych.
– To kropla w morzu, zaledwie przebłysk – mówi wprost Piotr Pawłowski, prawnik i koordynator inicjatywy “Świecka szkoła” na Pomorzu. Przypomina, że w Gdańsku tygodniowo realizowanych jest około 4,2 tys. godzin religii. – Zmiany są kosmetyczne. Niektórzy dyrektorzy umieszczają religię na skrajnych godzinach, ale wielu kompletnie ignoruje problem. Wolą być mentalną konserwą.
Uczniowie z Gdańska poniżej średniej
Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych w diecezji gdańskiej uczęszczało 84 proc. uczniów. To o trzy punkty procentowe mniej, niż wynosi ogólnopolska średnia. Najwięcej młodych chodzi na religię na wczesnym etapie edukacji, najmniej zaś w placówkach, które gromadzą starszą młodzież.
Dowbor-Śpiewak zapytał także, czy szkoły przestrzegały zasady “opt-in”, na mocy której uczestnictwo w lekcji religii zależy od złożenia pisemnego oświadczenia. – Do [urzędu miejskiego – przyp. red.] nie wpłynęły zgłoszenia od rodziców dzieci ani pełnoletnich uczniów, które naruszałyby zasadę udziału uczniów w lekcjach religii. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pisemne oświadczenie wyrażające wolę uczestnictwa w lekcjach religii nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym – odpowiedziała Chabior.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS