A A+ A++

– Docelowo system nieodpłatnej pomocy prawnej i pomocy z urzędu powinny być połączone i obsługiwane przez kancelarie wyłaniane w formie przetargu – wskazuje z kolei Mariusz Hassa, reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką w Radzie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.

– Najpierw jednak musimy uzdrowić oba systemy i wprowadzić urząd, który decydowałby, kto jest uprawniony do nieodpłatnych porad oraz pomocy z urzędu – podkreśla.

Czytaj więcej

Mniej formalizmu przy nieodpłatnej pomocy prawnej

Oba samorządy postulują także zmniejszenie formalizmu związanego z udzielaniem nieodpatnej pomocy prawnej. Przede wszystkim chodzi o poziom szczegółowości karty wypełnianej przez adwokata lub radcę prawnego (tzw. karty A), w której musi on wskazać m.in. czego dotyczyła sprawa i jakiej porady udzielono.

Według pełnomocników może to powodować naruszenie tajemnicy zawodowej. Ponadto jej dokładne wypełnienie zajmuje ok. 10 minut, a często się zdarza, że na całą wizytę w punkcie przeznaczone jest 30, 20 a nawet 15 minut. – Doprecyzowania wymagałoby też, czy chodzi o informację o aktualnym stanie prawnym, czy raczej o specjalistyczne doradztwo w konkretnej sprawie. Jeśli miałoby to być podejście bardziej indywidualne, to potrzeba kilku kolejnych wizyt, bo w ciągu jednego 15-minutowego spotkania prawnik nie może nawet zapoznać się z kompletem dokumentów – wskazuje Ryszard Ostrowski. – Postulujemy też, by wprowadzić limit wizyt, bo zdarzają się osoby, które przychodzą wielokrotnie do różnych punkt … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrwawe złoto Sudanu. Oto najbardziej śmiercionośny konflikt naszych czasów
Następny artykułРоссия хочет провести заседание Совбеза ООН из-за передачи Украине F-16